28. 6. 2024 | Mladina 26 | Družba
Igra številk
Goljufi se pri izvajanju finančnih prevar vse bolj zatekajo k uporabi umetne inteligence in programov za kloniranje govora, ki lahko pri telefonskih prevarah imitirajo glasove naših bližnjih
Maja letos je po družbenih omrežjih zaokrožil zelo očiten lažni videoposnetek, v katerem je sintetični klon predsednika vlade Roberta Goloba promoviral sumljivo spletno platformo za vlaganje v nafto in plin.
© zajem zaslona POP TV
Umetna inteligenca lahko izjemno prepričljivo imitira naš glas in način govora. Za tako imenovano kloniranje govora potrebuje le nekaj minut zvočnega posnetka govorjenja določene osebe, ki ga analizira v nekaj trenutkih, zatem pa lahko program začne tej osebi v usta polagati besede. Ta tehnologija se je v zadnjih mesecih v rokah spletnih prevarantov izkazala za zelo učinkovito orodje, ki lahko oškodovance opehari denimo s pomočjo klonov glasov njihovih bližnjih. Prišlo je tudi do prevar, v katerih so bila velika podjetja s pomočjo globokih ponaredkov oškodovana za milijonske vsote.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.