2. 8. 2024 | Mladina 31 | Kultura | Portret
Tanja Vidic / Modna oblikovalka, ki z mojstrskimi pleteninami navdušuje modni svet
"Rada se domislim kakšne bizarne ideje in potem poskušam na karseda kreativen način najti rešitev zanjo."
© Marijo Županov
Za mlado modno oblikovalko Tanjo Vidic (1998) je izjemno uspešno in razburljivo leto. Ne le, da je za junijsko naslovnico kultne ameriške revije Rolling Stone v svoje pletenine odela svetovno znano raperko Cardi B, sodelovala je tudi s priznanim modnim oblikovalcem Rickom Owensom, in sicer pri najnovejši kolekciji njegove (po njem poimenovane) znamke za pomlad in poletje 2025.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
2. 8. 2024 | Mladina 31 | Kultura | Portret
© Marijo Županov
Za mlado modno oblikovalko Tanjo Vidic (1998) je izjemno uspešno in razburljivo leto. Ne le, da je za junijsko naslovnico kultne ameriške revije Rolling Stone v svoje pletenine odela svetovno znano raperko Cardi B, sodelovala je tudi s priznanim modnim oblikovalcem Rickom Owensom, in sicer pri najnovejši kolekciji njegove (po njem poimenovane) znamke za pomlad in poletje 2025.
Marca letos je odprla predalček z zasebnimi sporočili na Instagramu in presenečena zagledala sporočilo s profila slovitega ameriškega oblikovalca, znanega po svoji drzni, nekonvencionalni, avantgardni estetiki. Sprva je mislila, da gre za lažen profil, toda da bi dokazal svojo identiteto, ji je poslal kar video samega sebe. »Rekel je, da mu je všeč moje delo, in me povabil, naj sodelujem z njim pri naslednji kolekciji,« pravi Tanja Vidic. In doda: »Bilo je povsem surrealno.« In tako je odpotovala v Italijo na sedež podjetja in proizvodnje, spoznala Ricka Owensa ter tehnično osebje njegove pletilske proizvodnje in – vse ostalo je zgodovina. Za del kolekcije Hollywood za pomlad in poletje 2025 je oblikovala dvajset pletenih oprav, ki so bile junija predstavljene v pariški palači Palais de Tokyo.
Ni že od malega sanjala, da se bo ukvarjala z modo. Ne prihaja iz umetniške družine, a je po starših podedovala občutek za iznajdljivost, praktičnost in naredi-sam mentaliteto, izoblikovalo pa jo je tudi dolgoletno obiskovanje tabornikov, izredno ustvarjalno okolje, kjer se je bilo kar naprej treba česa domisliti ali kaj ustvariti iz nič. Po končani gimnaziji je izbrala študij oblikovanja tekstilij in oblačil na ljubljanski naravoslovnotehniški fakulteti, kjer so jo pritegnili delo z materiali, kreativna svoboda in (z)možnost prenosa idej in konceptov v otipljivo realnost.
Povsem nov svet pa se ji je odprl med študijem v tujini. Odšla je na jugozahod Švedske v mesto Borås, znano po tradiciji tekstilne industrije, in se vpisala na slovito šolo The Swedish School of Textiles. In kar naenkrat dobila dostop do ogromno prostora, opreme in najnovejše tehnologije. Osredotočila se je na pletenine, ki so jo pritegnile že v Ljubljani. »Delo s tkanimi materiali, kjer ponavadi že dobiš blago, izrežeš kroj in ga zašiješ, mi nikoli ni ležalo, v krojenju nisem zares dobra. Pri pletenju pa me je navdušilo ravno to, da pravzaprav sam vse ustvariš iz nič. Ta koncept je povsem spremenil moj kreativni proces in pristop k oblikovanju.«
Oblačila bež in bele barve v kolekciji Ricka Owensa so precejšnji odmik od neonskih gradientov, s katerimi je eksperimentirala med študijem in ki so oplemenitili tudi njeno diplomsko kolekcijo, med drugim pa so navdušili tudi Kollina Carterja, stilista raperke Cardi B, ki jo je prav tako poiskal kar na Instagramu. »Precej mi je pomagalo, da sem študirala na univerzi, ki je tako znana v svetu mode in ji na spletnih platformah sledi veliko modnih oblikovalcev, stilistov in rekruterjev,« pravi. »Ena največjih prednosti študija v taki instituciji, je, da je večja možnost, da te bo kakšna spletna objava, v kateri izpostavijo tvoje delo, pripeljala do nove priložnosti v modni industriji.« Pri »skavtanju« mladih sil sicer obstaja tudi nevarnost izkoriščanja in neplačanega dela, a k sreči je imela doslej dobre izkušnje.
Med drugim tudi z ekipo Cardi B, za katero je po naročilu izdelala udarno kreacijo iz pletenin neonsko zelene in črne barve, ki se je zgledovala po enem izmed kosov iz njene diplomske kolekcije, in ga poslala v ZDA. A nekje se je zataknilo in paket ni prišel pravočasno. »Prvotna ideja je bila, da bi Cardi B kreacijo nosila v enem svojih videospotov, a je zaradi zamude to žal padlo v vodo. Minilo je nekaj mesecev in sem že mislila, da so nanjo pozabili, nato pa sem kar naenkrat presenečena zagledala svoj kos na naslovnici revije Rolling Stone,« pravi modna oblikovalka.
»Zavedam se, da sem imela tudi veliko srečo, saj si ekipe večjih zvezdnikov ves čas izposojajo in odkupujejo različne kreacije, ki pa zaradi ogromne izbire pogosto pristanejo na dnu kakšnega kupa,« pravi in doda, da je naslovnice vesela tudi zato, ker gre za legendarno revijo ter hkrati močno in zapomljivo podobo. Ki pa je takšna gotovo tudi po zaslugi njene kreacije, ki je, tako kot njena diplomska kolekcija, precej eksperimentalna. V njej je med drugim uporabila rabljene in zavržene predmete, kot so različni kuhinjski pripomočki, na bodiju Cardi B pa se lesketata kar kovinska dela nočnih lučk. »Uživam v eksperimentiranju z nekonvencionalnimi materiali,« pravi. »Rada se domislim kakšne bizarne ideje in potem poskušam na karseda kreativen način najti rešitev zanjo.« Kreacije, ki so pogosto na meji med nosljivimi in umetniškimi kosi, poskuša postopoma nekoliko »skomercializirati«, saj je njen cilj še vseeno to, da so oblačila dostopna in da se ljudje v njih dobro počutijo. »A kljub temu bodo vedno vsebovala nekaj ekstra, nekakšen element presenečenja,« pravi.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.