STA

 |  Kultura

Kranj Foto Fest / Kolektivni odziv

Festival bo obiskovalcem poleg razstav ponudil tudi bogat program delavnic, predavanj in pogovorov

Kiana Hayeri, prejemnica nagrade Leica Oskar Barnack Award leta 2022, je bila rojena v Iranu, odraščala pa je v Teheranu in Torontu v Kanadi ter več kot osem let živela v Afganistanu. Njeno delo se osredotoča na življenje tamkajšnjih žensk – istih žensk, ki so kmalu po ameriškem napadu na Afganistan postale središče vojnih prizadevanj za osvoboditev države. Danes se mnoge od njih počutijo zapostavljene in pozabljene.

Kiana Hayeri, prejemnica nagrade Leica Oskar Barnack Award leta 2022, je bila rojena v Iranu, odraščala pa je v Teheranu in Torontu v Kanadi ter več kot osem let živela v Afganistanu. Njeno delo se osredotoča na življenje tamkajšnjih žensk – istih žensk, ki so kmalu po ameriškem napadu na Afganistan postale središče vojnih prizadevanj za osvoboditev države. Danes se mnoge od njih počutijo zapostavljene in pozabljene.

Z odprtjem dveh razstav v Kinu Šiška in Galeriji Fotografija v Ljubljani se danes začenja 4. Kranj Foto Fest. Slovesno odprtje festivala bo sledilo jutri v Kranju z vodenimi ogledi festivalskih razstav s fotografi, ki razstavljajo na festivalu. Festival bo obiskovalcem poleg razstav ponudil tudi bogat program delavnic, predavanj in pogovorov.

Osrednja tema letošnjega festivala je Kolektivni odziv, ki raziskuje, kako se posamezniki in skupnosti odzivajo na sodobne izzive. Kot je v sporočilu za javnost pojasnila soustanoviteljica in direktorica festivala Fernanda Prado Verčič, so se za javni razpis razstav odločili, da umaknejo tematske omejitve, kar se je izkazalo za osvobajajoče. Prejeli so mnogo kolektivnih del ali del parov. Obenem so v Sloveniji in tujini opazili nenaden pojav kolektivov, skupin in združenj različnih generacij.

Zmagal je slovensko-nemški dvojec, ki ga sestavljata Ana Zibelnik in Jakob Ganslmeier. Žirija ju je za serijo Prelomnice posebej pohvalila zaradi njune sposobnosti, da predstavita večdimenzionalnost naše kolektivne odpornosti, ki jo spodkopava polarizacija družbe. Poleg njiju je žirija za razstavo na festivalu izbrala še dva dvojca. To sta Italijanka Valentina Piccinni in Francoz Jean-Marc Caimi ter Nizozemca Marieke van der Velden in Philip Brink.

© Ana Zibelnik in Jakob Ganslmeier

Na brezplačni javni razpis je prispelo več kot 1000 prispevkov fotografov skoraj 100 različnih narodnosti s šestih celin. Žirija je nagradila 20 projektov, od tega enega zmagovalca in 19 umetnikov v ožjem izboru.

Letošnje leto je bilo še posebej uspešno za slovenske fotografe, saj sta bila poleg zmagovalke v ožjem izboru še Blaž Gutman in Jaka Teršek. Finalisti pa prihajajo tudi iz Bangladeša, Poljske, Španije, Argentine, Maroka, Alžirije, Italije, Irana, Nigerije, Francije, Venezuele, Belgije in Nizozemske.

Razstave del finalistov bodo več kot mesec dni, vse do 28. septembra, na ogled na različnih lokacijah po Kranju in Ljubljani, kjer bodo danes odprli prvi dve razstavi festivala, in sicer v Kinu Šiška ter v Galeriji Fotografija v Centru Rog. Kar nekaj razstav bo na prostem, fotografije pa bodo na ogled tudi v različnih galerijah in razstaviščih, med drugim prvič na Slovenskem trgu v Kranju.

Poleg del umetnikov iz ožjega izbora javnega razpisa bodo na festivalu razstavljali tudi nekateri povabljeni fotografi. Med njimi sta domači kolektiv Kela, ki z razstavo Sestav raziskuje prehajanje umetniškega dela med člani kolektiva, in prejemnica nagrade Leica Oskar Barnack Award 2022 Kiana Hayeri z razstavo Obljube, vpisane v led, puščen na soncu.

Številne fotografije bodo na ogled tudi na večernih projekcijah med otvoritvenim tednom Kranj Foto Festa. Do 25. avgusta bo v okviru festivala potekalo tudi več vodenj po razstavah s fotografi, pogovori z njimi, predavanja, okrogle mize in delavnice.

Kot je na novinarski konferenci pojasnila Prado Verčič, velik poudarek na festivalu dajejo tudi izobraževalni funkciji. Letos so prvič pripravili mentorski program za mlade fotografe. Vodil ga je Jošt Franko, sodelovalo pa je šest slovenskih fotografov, ki so se v svojih razmišljanjih osredotočili na fotografijo kot orodje, ki razkriva in odstira družbo. Na festivalu se bodo predstavili z razstavo V spomin (na): Družbeno angažirana fotografija.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.