STA

 |  Kultura

Umrl je Bora Đorđević, pevec legendarne zasedbe Riblja čorba

Zdravil se je v ljubljanskem kliničnem centru 

ss

Bora Đordđević (1952 - 2024)
© Medija centar Beograd / WikiCommons

V 72. letu starosti je umrl kontroverzni Borislav "Bora" Đorđević, frontman ene najbolj uspešnih rock skupin nekdanje Jugoslavije Riblja čorba. Po poročanju medijev se je v ljubljanskem kliničnem centru zdravil zaradi hude pljučnice in poslabšanja kronične obstruktivne pljučne bolezni.

Z glasbo se je Đorđević začel ukvarjati že v mladosti v rodnem Čačku, leta 1972 pa je ustanovil svoj prvi akustični sestav Zajedno, s katerim je posnel nekaj pesmi. Iz več različnih zasedb je pozneje nastala Riblja čorba, v kateri se je razvijal kot pevec ter glavni avtor besedil in glasbe, igral je tudi akustično kitaro.

Uradno je Riblja čorba nastala leta 1978 in še istega leta objavila svoj znameniti singl s pesmijo Lutka z naslovne strani, ki je postala ena najbolj priljubljenih pesmi skupine. Med najbolj uspešne rock zasedbe nekdanje skupne države se je vpisala že z debitantskim albumom Kost u grlu leta 1979, svoj status pa je utrdila s Pokvarenom maštom i prljavim strastima (1981) in Mrtvo prirodo (1981).

Tretja plošča je bila takrat verjetno najbolj prodajana plošča jugoslovanske scene, ki je bila tedaj ena najmočnejših rock scen v Evropi. Končno število se je ustavilo pri 450.000 izvodih, na njej so se znašle uspešnice Volim, volim žene, Pekar, lekar, apotekar, Na zapadu ništa novo in Neću da ispadnem životinja.

Zaradi provokativnih besedil se je skupina znašla pod drobnogledom oblasti, vendar glasbenikov to ni ustavilo. Vstopnice so bile razgrabljene, kjerkoli se je Riblja čorba pojavila. Na koncertu v Zagrebu so do smrti pohodili mladoletnico, mediji pa so tragedijo izkoristili za obračun s skupino in rock glasbo nasploh. Zaradi stiha "za ideale ginu budale" v pesmi Na zapadu ništa novo so se srečali tudi z zahtevo po prepovedi plošče, pa tudi s prekinitvami in odpovedmi koncertov, ker da njihovo obnašanje ni v skladu s socialistično moralo.

Đorđević se je rad dotikal aktualnih političnih tem, primer sta skladbi Tito je vaš in Al Kapone. Z Ribljo čorbo je izdal kakšnih 20 albumov, kot izredno ploden ustvarjalec pa je prispeval pesmi tudi za druge izvajalce, kot so Miki Jevremović, Maja Odžaklijevska, Bisera Veletanlić, Oliver Mandić, Generacija 5, Dejan Cukić in Legende. Prejel je srbsko odlikovanje za umetniške zasluge, sicer pa je bilo njegovo kasnejše pojavljanje v medijih deležno močnih odzivov, še posebej v devetdesetih letih oziroma času razpada Jugoslavije in vojn na Balkanu. S svojimi provokativnimi in mestoma nacionalističnimi izjavami se v zgodovino ne bo zapisal kot mirovnik v času, ko bi lahko miril strasti ene in druge strani, temveč kot problematična javna osebnost. Za nekatere svoje neprimerne izjave se je sicer kasneje opravičil, nekatere pa bodo za vedno ostale zapisane kot sporne.

4Hv7ticWWKY

i_SQA_s7Xbw

jJoUjOEl3bA

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.