Peter Petrovčič

 |  Mladina 37  |  Družba

Prilagodite se našim navadam!

Navajanje na svinjino kot del integracije osnovnošolcev iz priseljenskih družin

Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda

Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda
© Borut Krajnc

Na začetku šolskega leta so starši učencev Osnovne šole Žalec I in II prejeli obvestilo, da se odslej šolska prehrana ne bo več prilagajala željam staršev muslimanske veroizpovedi. Obvestilo je podpisala Bina Lokar, direktorica Zavoda Petka, ki skrbi za prehrano v tej šoli.

Takšno obvestilo so gotovo prejeli tudi starši otrok iz drugih osnovnih šol in njihovih podružnic, za katerih prehrano skrbi Zavod Petka, torej OŠ Petrovče, OŠ Šempeter, OŠ Griže ter podružnic Gotovlje, Ponikva in Liboje. V njem staršem sporočajo, da v strokovnih smernicah zdravega prehranjevanja, ki jih je za novo šolsko leto potrdil Nacionalni inštitut za javno zdravje, piše, da »oblik prehrane, ki niso medicinsko indicirane, zavodi niso dolžni organizirati«, zato tega ne bodo počeli. V nadaljevanju sledi še poduk Neslovencem: »Vsi priseljenci morajo razumeti, da so se s prihodom v Slovenijo odločili, da se bodo prilagodili našim navadam, tradiciji in načinu življenja in se tako uspešno integrirali v naše okolje. Tudi z načinom prehranjevanja v osnovni šoli se otroci učijo vključevanja v slovensko družbo, saj uživajo enake obroke kot njihovi sošolci.«

Gre kakopak za vprašanje svinjine, svinjske masti in drugih derivatov, ki jih muslimani ne uživajo. In glede na to, da svinjine ne priporočajo celo niti omenjene (z vidika sodobnega prehranjevanja sicer dokaj zastarele) smernice in glede na to, da bi otroci na voljo že tako ali tako lahko imeli vsaj še brezmesni obrok, je jasno, da ne gre za zdravo prehrano ali integracijo, ampak za ksenofobijo. Uspešna integracija ne more pomeniti odpovedi veri. Poleg tega odločitev iz Žalca pomeni, da bodo nekateri otroci v tamkajšnjih šolah večinoma lačni, saj po novem ne bo jasno, koliko sestavin iz svinjine in kdaj je bilo uporabljenih za pripravo posameznega obroka.

© Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda

Iz slovenske islamske skupnosti so sporočili, da dopis poznajo in da je tudi že bolj ali manj jasno, da ni bil napisan v Zavodu Petka, pač pa v tamkajšnjih šolah. Zato je po njihovem mnenju še bolj sporen, saj »kaže na odklonilen odnos pedagoškega osebja do manjšin«. Dodajajo, da je »razlika med jedilniki, ki sledijo potrebam otrok, in onimi, ki jim ne, v le nekaj dobre volje« in da nikakor ne drži trditev, da tudi druge šole ne prilagajajo jedilnikov glede na verska prepričanja učencev: »Večina osnovnih šol jedilnike prilagaja potrebam otrok, ki pripadajo večinski religiji v Sloveniji. Peščica pa je šol, ki spoštujejo tudi potrebe otrok drugih veroizpovedi. Želeli bi si, da bi bilo teh šol več in z njimi manj otrok, ki so med poukom lačni.«

Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda se je na to odzval z besedami, da na ministrstvu podpirajo »strpno in vključujočo komunikacijo, ki temelji tudi na spoštovanju kulturnih, verskih in drugih različnosti. Vesel sem tudi mnogih pozitivnih praks na šolah, kjer najdejo skupni jezik pri iskanju odgovorov, ki z ustrezno občutljivostjo upoštevajo medkulturno sobivanje in delovanje v dobro skupnosti.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.