20. 9. 2024 | Mladina 38 | Politika
Res prepoved dvoživk?
Ministrstvo za zdravje je omililo napovedane ukrepe proti omejevanju privatizacije javnega zdravstva
Iniciativa Glas ljudstva je ta teden s pomočjo poslanca Levice Mihe Kordiša in nepovezane poslanke Mojce Šetinc Pašek v parlamentarno proceduro vložila svoj zakon o zdravstveni dejavnosti, v katerem s spremembo enega člena predlagajo enostavno rešitev: zdravniki naj soglasja za delo v drugem javnem zdravstvenem zavodu dobijo le, če v matičnem javnem zdravstvenem zavodu ni nedopustno dolgih čakalnih dob za storitve, ki jih opravljajo, soglasja za delo drugje pa, če v vseh javnih zavodih ni nedopustno dolgih čakalnih dob.
© Borut Krajnc
Pred evropskimi volitvami, maja, je predsednik vlade Robert Golob napovedal jasno ločitev javnega zdravstva od zasebnega. Zdravniki, ki so zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih, naj dodatno delajo le še v drugih javnih zavodih ali v svojih matičnih organizacijah, nikakor pa ne pri zasebnikih, je napovedal. Spodbujati je treba dodatno delo zdravnikov v javnem sistemu, ne pa zunaj njih, je bilo sporočilo politike. Izhodišča za reformo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki jih je vlada tedaj sprejela, so obetala korenite spremembe. V njih je pisalo: zaradi pomanjkanja kadra lahko »zdravstveni delavec, zaposlen v javnem zdravstvenem zavodu, z dovoljenjem direktorja opravlja zdravstvene storitve samo pri drugem javnem zdravstvenem zavodu«.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Rudi Kropivnik, Ljubljan
Res prepoved dvoživk?
Borut Mekina se je temeljito lotil primerjave sedanjega stanja v javnem zdravstvu z vprašanjem, ali predvidene spremembe Zakona o javnem zdravju rešujejo sedanje težave ali ne. Izgleda, da so sestavljavci sprememb podlegli stališčem nekaterih zdravnikov in njihovih organizacij, ki ustvarjajo ozračje, da bo javni sistem še bolj razpadel, če bodo koncesionarji dobili samo toliko dela, kolikor ga lahko opravijo redno... Več