Jure Trampuš  |  foto: Luka Dakskobler

 |  Mladina 39  |  Družba  |  Intervju

»Nekateri raziskovalci se sprašujejo, ali ni zasnova družabnih omrežij katalizator fašizma. Ali mehanika všečkanja res nagrajuje in promovira zgražanje ter ekstremna stališča, ki vodijo v nasilje?«

Tadej Štrok, komunikolog in internetni aktivist

© Luka Dakskobler

Ko je razneslo pozivnik pripadnikov Hezbolaha v Libanonu, se je za hip zdelo, da lahko raznese še kaj drugega. Na primer naše telefone ali prenosne računalnike. V svetu, ki je povezan in prepleten, kjer na eni strani vladajo neobvladljiva tehnološka podjetja, z veliko močjo in brez nadzora, na drugi strani pa tehnologijo in umetno inteligenco uporabljajo obveščevalne službe in drugi represivni organi, je mogoče vse. Tudi to, da z vohunskimi programi sledijo Slovencem in Slovenkam. Tadej Štrok sodeluje z inštitutom Danes je nov dan, razmišlja o internetu, družbi nadzora in tehnologiji, ki nas obdaja in zasvaja. Ni zadovoljen, pravi, da družba razpada, da se ruši koncept objektivne realnosti. Kljub vsemu pa še vedno verjame v internet, v priložnosti, ki jih ponuja. Internet ni samo nadzor, rudarjenje za podatke, sovraštvo in rasizem, internet je lahko veliko več.

Sediva za Bežigradom, na soncu, lep jesenski dan je, ljubljanska megla se je razkadila. Sprašujem pa se, ali je varno, da najin pogovor snemam na mobilni telefon, je varno, da bom kasneje posnetek naložil na oblak, uporabil orodja za prepis in si pomagal s ChatGPT. Je morda bolje, da tega ne storim, ali pa sem le paranoičen? 

Najprej se moramo vprašati, kdo nam sledi, je to neka obveščevalna služba (kar bi lahko novinarje skrbelo), verjetneje je, da nam sledijo in nas nadzirajo podjetja, ki želijo nekaj prodati ali pa iz osebnih podatkov uporabnikov kujejo dobiček. Pri uporabi novejših tehnologij UI (»umetne inteligence«) so tveganja drugačna, lahko je posnetek najinega pogovora uporabljen za strojno učenje velikih jezikovnih modelov. To morda ni tako sporno, nevarneje pa je, da lahko kdo na podlagi posnetka, ki ravno nastaja, »ukrade« najina glasova in lahko reproducira, kako govoriva, kako tvoriva stavke, kakšno barvo in ton imata glasova. To je danes s pomočjo UI zelo enostavno. Takšni posnetki se lahko uporabijo za marsikatere nečednosti.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.