Uredništvo

 |  Družba

Kakšna je vloga literature, branja in pisanja v boju za bolj enakopravno družbo?

V Vodnikovi domačiji bo od 4. do 6. oktobra potekal 8. festival angažiranega pisanja ITN

Fes

Festival angažiranega pisanja ITN
© arhiv ITN

Na 8. festivalu angažiranega pisanja ITN bodo z različnimi formati – od vaj v gradnji skupnosti z izmenjevalnico knjig, predstavitvami sveže domače literarne produkcije, predavanji, pogovori z avtorji in avtoricami, literarnimi zajtrki, pesniškimi branji in performansom – raziskovali, kakšna je vloga literature, branja in pisanja v boju za bolj enakopravno družbo. Predstavili se bodo domači in mednarodni avtorji, katerih dela naslavljajo aktualne družbene teme, kot so človekove pravice, okoljevarstvo in enakost.

»Festival organiziramo v majhnem, a povezanem programskem odboru. Veseli me, da se mu je letos pridružilo res veliko število novih dijakov in dijakinj, študentov in študentk. Vsako leto izberemo teme, ki zaznamujejo našo družbo, letos smo se osredotočili na priseljenstvo, revščino, cenzuro, vojne in zablode neoliberalne družbe.«

Alenka Veler,
koordinatorica festivala

»Festival organiziramo v majhnem, a povezanem programskem odboru. Veseli me, da se mu je letos pridružilo res veliko število novih dijakov in dijakinj, študentov in študentk. Vsako leto izberemo teme, ki zaznamujejo našo družbo, letos smo se osredotočili na priseljenstvo, revščino, cenzuro, vojne in zablode neoliberalne družbe,« je povedala koordinatorica festivala ITN Alenka Veler.

»Na festivalu si vsako leto prizadevamo razbiti steno med bralkami in avtoricami in iščemo načine kako vzpostaviti pristno povezavo. Z našimi najljubšimi avtorji se tako družimo na zajtrku, s pesniki in pesnicami si dijaki in študentje izmenjujejo poezijo, letos pa na festivalu organiziramo tudi izmenjevalnico knjig.«

Nika Kovač,
koordinatorica festivala

Eno izmed poslanstev festivala je opolnomočenje programskega odbora na področju organizacijskih spretnosti. Nika Kovač, ena od koordinatoric festivala, je izpostavila: »Na festivalu si vsako leto prizadevamo razbiti steno med bralkami in avtoricami in iščemo načine kako vzpostaviti pristno povezavo. Z našimi najljubšimi avtorji se tako družimo na zajtrku, s pesniki in pesnicami si dijaki in študentje izmenjujejo poezijo, letos pa na festivalu organiziramo tudi izmenjevalnico knjig.«

PROGRAM FESTIVALA

***

Petek, 4. oktober

16.00 Izmenjevalnica knjig

18.00 EMŠO / predstavitev knjige

20.00 Saj ne da ne verjamem več v besede / pesniški večer

Sobota, 5. oktober

10.00 2 avtorici, 1 avtor, 3 meniji / 3 vzporedni literarni zajtrki

16.00 Dom ni samo streha nad glavo / pogovor

18.00 Blišč literarnega brezdomstva / predavanji

20.00 Menjalnica poezije / pesniško branje

Nedelja, 6. oktober

14.00 Primer: Anhovo / predstavitev knjige

16.00 Prepovedane knjige / okrogla miza

18.00 Nekaj bi te vprašala / pogovor avtorice z avtorjem

20.00 Šotor iz rjuh / gledališko-gibalni performans

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.