STA

 |  Kultura

Prva razstava Marine Abramović na Kitajskem

Petkovega odprtja se je udeležila množica ljudi, ki so jih spodbudili, da postanejo del umetniških del v interaktivnem spektaklu

Prva razstava srbske umetnice Marine Abramović v Šanghaju je pritegnila veliko zanimanja. Petkovega odprtja se je udeležila množica ljudi, ki so jih spodbudili, da postanejo del umetniških del v interaktivnem spektaklu, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

77-letna Marina Abramović je zaslovela kot pionirka konceptualne umetnosti in performansa s podvigi, kot je bil 90-dnevni sprehod vzdolž kitajskega zidu leta 1988. Vendar pa je razstava v Šanghaju, ki je hkrati njena največja doslej, prva na Kitajskem. Znana je po svojih performansih, kot je The Artist is Present (Umetnica je prisotna) iz leta 2010, v katerem je nepremično sedela za mizo pred več kot 1500 obiskovalci v Muzeju moderne umetnosti v New Yorku.

Umetnica je povedala, da je razstava z naslovom Transforming Energy (Preoblikovanje energije) zelo drugačna od katere koli njene razstave in hkrati zelo radikalna. Vsebuje videoposnetke in fotografije z njenega sprehoda po Velikem kitajskem zidu ter izbor novih del, ki so opremljena z brazilskimi kristali.

Na njej se je na stotine obiskovalcev prelevilo v same nastopajoče, ki so jih pozvali k upoštevanju navodil, ki spremljajo večino umetniških del. "Umetnina je nepopolna, razen če se občinstvo ne poveže z njo ... vsak predmet te razstave vabi naše občinstvo k sodelovanju," je za AFP povedal kurator razstave Shai Baitel.

Kot del umetniškega dela Counting the Rice (Štetje riža) so obiskovalci sedeli za majhnimi mizami ter ločevali črna in bela zrna v kupu riža, šteli število vsake barve ter rezultate zapisovali na papir, za katerega so jim naročili, naj ga odnesejo domov.

"Nikoli si nisem mislila, da bo razstavljala na Kitajskem," je za AFP povedala 43-letna obiskovalka Nikki Yang, ki je delo Abramovićeve že videla v New Yorku. "Širina in perspektiva njenega dela sta neverjetna, mislim, da je odlična," je dodala.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.