30. 10. 2024 | Mladina 44 | Družba | Intervju
»To, kar smo v ozračje spravili v zadnjih 200 letih, bo tam ostalo še vsaj 200 let«
Lučka Kajfež Bogataj, klimatologinja
© Luka Dakskobler
Lučka Kajfež Bogataj je najbolj znana klimatologinja pri nas. Že leta, desetletja opozarja na prihajajoči podnebni zlom, a se ni spremenilo veliko. Z leti je postala še ostrejša, natančnejša v svojih napovedih, noče pa strašiti ljudi. Vendar je nekaj jasno. Podnebnih sprememb ne moremo več ustaviti, veliko bo že, če bomo ustavili povečevanje deleža toplogrednih plinov v ozračju. Za kaj takega bo treba spremeniti življenjske navade in gospodarskopolitično ureditev. To pa ne bo lahko.
Klimatologinja ste, se vam kdaj zazdi, da ste brez moči, desetletja opozarjate na segrevanje ozračja, uresničujejo pa se najslabši scenariji?
Pri političnih odločitvah je znanost ostala na margini. Kar sporočamo glede podnebnih sprememb, na kar opozarjamo, je težko uresničiti, saj bi bile nujne velike družbene spremembe. Pot do njih pa ni enostavna. A glede odnosa do znanosti vseeno obstaja nekaj pozitivnih zgodb. Spomnite se ozonske luknje, ki jo je povzročalo kopičenje klorofluoroogljikovodikov (CFC) v ozračju. Sledil je dogovor v Montrealu in prepoved uporabe. Vse je potekalo hitro.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Jure Trampuš, Mladina
Intervju: Lučka Kajfež Bogataj
Spoštovane bralke in spoštovani bralci, med pogovorom z Lučko Kajfež Bogataj sem postavil trditev, da Kitajska danes proizvede 44 odstotkov električne energije s pomočjo obnovljivih virov. Številka potrebuje pojasnilo, to se je res zgodilo, a bilo je to letošnjega maja, ko je bilo veliko sonca. Letno povprečje je nižje, delež je okoli 30 odstotkov. Več
mag. Tomaž Ogrin, Ljubljana
Intervju: Lučka Kajfež Bogataj
Prilagajanje na podnebne spremembe, ali kot ga klimatologinja prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj poimenuje kot prvo vprašanje za Slovenijo, je tisto, kar močno pogrešamo. Narave pač ne moremo obtoževati, niti od nje zahtevati odgovornosti. Pač pa to lahko zahtevamo od naših politikov, predvsem od vsakokratne vlade. Klimatologinja poudarja pomen prostorskega načrtovanja in discipline pri umeščanju objektov v prostor... Več