30. 10. 2024 | Mladina 44 | Politika
Fašist, kriminalec in Mesec
Poslanec Levice Luka Mesec oproščen razžalitve Roka Snežiča
Rok Snežič. Je kriminalec? Ni kriminalec
© Marko Pigac
Nekdanji koordinator Levice, sedaj pa minister za delo Luka Mesec je bil pred dnevi na ljubljanskem okrožnem sodišču oproščen obtožbe za žaljivo obdolžitev. Tožbo zoper njega je sprožil najslavnejši ponudnik davčnih optimizacij Rok Snežič. Mesca je ovadil, ker ga je ta spomladi 2022 na enem od predvolilnih soočenj na TV Slovenija označil za »kriminalca«.
Snežič je sicer že napovedal pritožbo, kar hkrati pomeni, da bo sodišče v doglednem času izdalo sodbo, v kateri bo zapisana tudi obrazložitev. S tem bodo jasni razlogi, ki so sodišče vodili do takšne odločitve. Medtem je Snežič zoper Mesca iz istega razloga vložil že vsaj eno zasebno tožbo in napovedal še eno.
Njegovo ravnanje spominja na tako imenovano SLAPP-nadlegovanje, torej vlaganje tožb, s katerimi skušajo predvsem politiki in podjetja utišati in finančno izčrpati novinarje, aktiviste, žvižgače in civilno družbo. Nekaj izkušenj ima Mesec s tem že iz preteklosti. Leta 2018 je predsednika skrajno desne neparlamentarne Domovinske Lige Bernarda Brščiča, ki se je v političnem prostoru preizkusil s skrajno sovražno govorico, označil za »fašista«. Po letih sodnih bitk na vseh mogočih sodnih stopnjah zadeva še danes ni pravnomočno končana.
Mesec je sicer politik in mora zato trpeti nekaj več javne kritike, in če je treba, tudi kak sodni postopek, če izreče kaj res neprimernega. Tako je bil recimo Janez Janša v preteklosti kazensko obsojen zaradi razžalitve, ker je novinarki RTV Slovenija poimenoval »odsluženi prostitutki«. A jasno je, da je šel Janša s temi besedami predaleč, ni šlo za utemeljeno oznako, kritiko. Vprašanje pa je, ali je šel Mesec predaleč, ko je Brščiča označil za fašista in Snežiča za kriminalca. Prvi je javno zagovarjal številne fašistične teorije, drugi je bil pred sodišči večkrat obsojen zaradi davčne utaje in davčne goljufije. Snežič je tudi sicer sam svoj reklamni pano za storitev, ki jo opravlja, torej izogibanje davkom – formalno je brez prebite pare, dejansko pa živi na veliki nogi.
Mesec ponavlja, da Brščič javno operira z izrazjem fašističnih in nacističnih režimov, Snežič pa se javno hvali, kako davčno goljufa državo in omogoča slovenskim državljanom odpiranje podjetij v BiH, da bi se izognili davkom. »Če enemu rečem fašist, drugemu kriminalec, je to poimenovanje s pravimi besedami. Nobenega od teh označevalcev ne izrekam kar tako, ampak sem v obeh primerih premišljeno izbral pravo besedo. Narobe svet bi bil, da bi bil obsojen tisti, ki stvari poimenuje s pravo besedo, ne pa tisti, ki je v slovenski javni prostor več let vnašal izrazje, s katerim je diskreditiral številne družbene skupine, ali ne tisti, ki serijsko uporablja dejanja na robu zakona ali prek njega,« še pravi Mesec.
Vlada je sicer pred 14 dnevi potrdila izhodišča za predlog zakona o zaščitnih ukrepih za osebe, ki javno delujejo, pred očitno neutemeljenimi tožbenimi zahtevki ali zlorabljenimi sodnimi postopki, torej v primerih SLAPP-tožb.
Skladno z evropsko direktivo mora Slovenija tovrstno zakonsko varstvo sicer uveljaviti do maja 2026.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.