4. 11. 2024 | Družba
»Vsi javni zdravstveni sistemi se spopadajo s čakalnimi dobami«
KOMENTAR DNEVA
"Vsi javni zdravstveni sistemi se spopadajo s čakalnimi dobami, ki so posledica omejenega javnega financiranja. Porast samoplačništva pomeni, da država zanemarja skrb za javno zdravstveno službo. Zagovorniki privatizacije zdravstva v Sloveniji jo razlagajo kot posledico, pravzaprav popravek neučinkovitega zdravstvenega sistema, ki nespremenjeno vlada že trideset let (na šestdeset let podlage). Vendar ta trditev ne pojasni, zakaj čakalne dobe v Sloveniji vse do leta 2014 niso predstavljale večjega problema in zakaj smo Slovenci vse do tega leta med vsemi državami EU najlažje prišli do zdravstvene obravnave, danes pa najtežje. To se je zgodilo, čeprav danes v primerjavi z letom 2014 dela skoraj dva tisoč zdravnikov več, med njimi polovica v javno-zasebnem partnerstvu. Količina storitev, ki jih plačuje zdravstvena blagajna, se ob tem ni bistveno spremenila, čakalne dobe pa so se podvojile, kar pomeni, da se je storilnost v javnem sektorju bistveno zmanjšala in da zasebna dejavnost ne skrajšuje čakalnih dob."
"Kritiki javnega zdravstva se bodo morali bolj potruditi, da bodo razložili vzroke zdravstvene krize: ne gre za kulminacijo desetletja dolgega slabšanja, temveč za razmeroma hiter zasuk navzdol v zadnjem desetletju po zavidljivo dobrem stanju pred tem. Kar se mene tiče, je odgovor na dlani: obrat je posledica sistematičnega in z več interesnih strani podprtega spodbujanje zasebništva, ki za svoj razcvet potrebuje dolge čakalne dobe – in pospeševalci zasebništva med zdravniki so poskrbeli zanje z izsiljenim znižanjem delovnih normativov v javnem sistemu, v zasebnem pa z izvajanjem profitabilnih storitev, ki na čakalne dobe nimajo pomembnejšega vpliva."
(Nekdanji minister za zdravje in kolumnist Dušan Keber o tem, da se bodo morali kritiki javnega zdravstva bolj potruditi, da bodo razložili vzroke zdravstvene krize; v kolumni za Dnevnikov Objektiv)
© Janez Zalaznik
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.