8. 11. 2024 | Mladina 45 | Politika
Je odlok o parku Tivoli nezakonit?
Ministrstvo za naravne vire in prostor bo še enkrat preučilo spremembo odloka o parku Tivoli
Park Tivoli
© Borut Krajnc
Županu Ljubljane Zoranu Jankoviću sprememba odloka o Tivoliju, s katero je želel omogočiti Magnificov koncert, še vedno meša štrene. Potem ko civilni iniciativi ni uspelo zbrati dovolj podpisov za referendum, se zdaj porajajo dvomi o tem, ali je bil novi odlok sprejet zakonito. Na ljubljansko občino je pritisnilo tudi ministrstvo za naravne vire in prostor.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Politika
Park Tivoli
© Borut Krajnc
Županu Ljubljane Zoranu Jankoviću sprememba odloka o Tivoliju, s katero je želel omogočiti Magnificov koncert, še vedno meša štrene. Potem ko civilni iniciativi ni uspelo zbrati dovolj podpisov za referendum, se zdaj porajajo dvomi o tem, ali je bil novi odlok sprejet zakonito. Na ljubljansko občino je pritisnilo tudi ministrstvo za naravne vire in prostor.
Sporno spremembo odloka je ljubljanski mestni svet sprejel že julija, v času, ko je Robert Pešut - Magnifico želel v parku Tivoli organizirati koncert, pa mu državni zavod za varstvo narave ni izdal soglasja. Zato je župan Janković pohitel s spremembo odloka o parku Tivoli in določil pet območij znotraj krajinskega parka, kjer o primernosti dogodkov ne bi več odločal zavod za varstvo narave, temveč občina sama. Hkrati je novi odlok prepovedal kakršnekoli prireditve kjerkoli v krajinskem parku.
Kljub temu da je bil odlok sprejet že julija, pa je začel veljati šele sredi oktobra, saj so v iniciativi Ohranimo krajinski park ob podpori nekaterih opozicijskih poslancev v mestnem svetu zbirali podpise za razpis referenduma na to temo. Magnifico je svoj koncert prestavil v Stanežiče, pobudnikom referenduma pa ni uspelo zbrati dovolj podpisov.
Občinske akte, s katerimi so občine same želele spremeniti režim upravljanja narave, je ustavno sodišče že razveljavilo.
Številni, na čelu z državnim zavodom za varstvo narave, so zelo kritični do odloka. »S spremembo odloka Mestna občina Ljubljana ruši učinkovit sistem dovoljevanja, kar bo imelo velike negativne posledice na lastnosti narave, zaradi katerih je območje določeno za naravne vrednote in zavarovano. Sprememba je bila izvedena brez najosnovnejše vsebinske razlage, kaj naj bi bilo z delujočim sistemom narobe,« je že julija poudarila Alja Grošelj, vodja območne enote Ljubljana zavoda za varstvo narave. Opozorila je tudi, da je zaradi površnosti novi odlok v resnici neuporaben. »Občina je v svoji naglici namreč spregledala, da številne prireditve potekajo le deloma na omenjenih petih lokacijah, večinoma pa po območjih, kjer po novem niso dovoljene. Tradicionalni DM tek za ženske in večina drugih rekreacijskih tekov imajo na Sankališču in v Mostecu le svoj start in cilj, potekajo pa po poteh na širšem območju krajinskega parka.«
Je bila sprememba odloka sploh zakonita? Zakon o ohranjanju narave namreč predvideva, da lokalne skupnosti ne morejo izvajati ukrepov varstva in določati omejitev dejavnosti, ne da bi se o tem posvetovale z organizacijo, pristojno za ohranjanje narave, kar je zavod za varovanje narave. Primeri, podobni ljubljanskemu, so se že znašli na ustavnem sodišču. Leta 1999 je sodišče del odloka, s katerim so občine Ajdovščina, Nova Gorica in Tolmin želele spremeniti režim varovanja na reki Soči, razveljavilo, »ker so (spremembe) zmanjševale zakonito uvedeni obseg varovanja naravne znamenitosti reke Soče brez predhodnega mnenja ali predloga organizacije za varstvo naravne in kulturne dediščine«.
Do tega sklepa so očitno prišli tudi na ministrstvu za naravne vire in prostor. Direktorat za naravo na ministrstvu je prejšnji teden ljubljansko občino z dopisom opozoril na »odstopanja« pri pripravi spremembe odloka, med drugim tudi na to, da v proces ni bil vključen zavod za varstvo narave. »Direktorat za naravo bo ponovno preučil objavljeno spremembo odloka in se odločil, ali bo v skladu s 64. členom zakona o državni upravi pozval mestno občino Ljubljana k odpravi pomanjkljivosti in ob tem določil rok za odpravo pomanjkljivosti«, je sporočil tiskovni predstavnik ministrstva, Andrej Kosi.
Nihče izmed vpletenih še ni zaprosil za ustavno presojo spremembe odloka, Alja Grošelj te možnosti v prihodnosti ne izključuje, z ministrstva pa na to vprašanje niso odgovorili.
Na ministrstvu poudarjajo še, da je treba v nastalih razmerah čim prej sprejeti načrt upravljanja za krajinski park in natančneje določiti, kakšni dogodki se bodo lahko izvajali v Tivoliju. Omenjeni načrt upravljanja zamuja, sprejet bi moral biti že pred enim letom, ga pa še vedno usklajujejo. Pripraviti ga mora upravljalec parka, Služba za upravljanje krajinskega parka Tivoli, Rožnik, Šišenski hrib, ki deluje pod okriljem javnega podjetja Voka Snaga. Trenutno veljajo okvirne, začasne smernice upravljanja.
Po dogodkih to poletje je občina ustanovila odbor, ki bo bdel nad pripravo upravljavskega načrta. Vodi ga podžupan Rok Žnidaršič, župan Janković pa se je s pobudniki referenduma dogovoril, da lahko tudi oni predlagajo dva svoja kandidata. Predlagali so krajinsko arhitektko Majo Simoneti in klimatologinjo Lučko Kajfež Bogataj, slednja pa je sodelovanje nato odpovedala. Sedaj civilna iniciativa poziva župana, da v odbor vključi še tri druge strokovnjake, saj se jim zdi interdisciplinarnost odbora ključna za kakovostno odločanje o tej zadevi. Predlagali so ekologa Luko Šparla, nekdaj zaposlenega v krajinskem parku, Zdravka Kobeta, profesorja filozofije na ljubljanski Filozofski fakulteti, in umetnostno zgodovinarko Urško Jurman.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.