12. 11. 2024 | Družba
Ali obstaja možnost stoodstotne preskrbe Slovenije z obnovljivimi viri energije?
Gre za utvaro? Ekopravljico?
V članku z naslovom Naša primarna naloga je zeleni prehod, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVA OBSTAJA, se je novinar Jure Trampuš pogovarjal z Andrejem Gubino, profesorjem na Fakulteti za elektrotehniko. Gubina je kot raziskovalec preverjal možnost stoodstotne preskrbe Slovenije z obnovljivimi viri energije. Gre za utvaro? Ekopravljico? Je kaj takšnega sploh mogoče in kakšne so predpostavke tega načrta?
"Načrti obstajajo, cilji so zastavlje ni, določe ni so ukrepi, s katerimi bi lahko prišli do zastavljenih ciljev, težave pa so pri izvajanju zavez. Pri vprašanju, kako nagovoriti, angažirati ljudi. Kako nas torej najprej prepričati, da so spremembe v načinu življenja nujno potrebne, da je druga možnost podnebna katastrofa, in kako nam potem predočiti, da moramo nekaj narediti sami. In da hkrati zaupamo, da delamo prav," je dejal Andrej Gubina.
"Električna energija je tisti nosilec energije, ki nam kot univerzalni nadomestek omogoča zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov na porabljeno kilovatno uro. To pomeni, da se lahko pri proizvodnji elektrike, pri transportu in pri ogrevanju stvari spremenijo tako, da se zmanjšajo izpusti toplogrednih plinov."
"Električna energija je tisti nosilec energije, ki nam kot univerzalni nadomestek omogoča zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov na porabljeno kilovatno uro. To pomeni, da se lahko pri proizvodnji elektrike, pri transportu in pri ogrevanju stvari spremenijo tako, da se zmanjšajo izpusti toplogrednih plinov. To se lahko stori z obnovljivimi viri energije, s povezovanjem sektorjev (elektrika, toplota, mobilnost, oskrba z vodo) in novih nosilcev energije, recimo plinov (vodik, sintetični plin, amonijak), in z drugačnim, smiselnejšim načinom rabe energije. Bistveno je seveda, da čim prej nehamo črpati nafto, zemeljski plin in kopati premog. Poraba elektrike se bo povečevala, moramo pa zmanjšati skupno porabo vse primarne energije. Spremeniti moramo način, kako živimo, kako delamo, kako ustvarjamo. Ena mogoča pot je odrast (angl. degrowth), kar pomeni, da ravnamo trajnostno in porabljamo manj snovi in manj energije za enako količino proizvodov," je še poudaril Gubina.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.