15. 11. 2024 | Mladina 46 | Družba | Intervju
»V času prejšnjega režima sta bili vloga posameznika in njegova odgovornost večji, pomembnejši«
Goran Vranešević, filozof
© Luka Dakskobler
Dr. Goran Vranešević je filozof in prevajalec. Delal je na Fakulteti za družbene vede in ljubljanski Filozofski fakulteti, kjer je predaval sodobno politično filozofijo. Zanimata ga politična teorija in lingvistika; med drugim je raziskoval v okviru evropskega raziskovalnega projekta in projekta Heglova politična metafizika. Je poznavalec nemške klasične in sodobne politične filozofije. Samo v letu 2024 ima šest vidnih znanstvenih objav, letos pa sta predvideni še dve, ki bosta izšli pri slovenskih, nemških, italijanskih in angleških založnikih. Vranešević je v času zmage Donalda Trumpa, v obdobju, ko volivci podpirajo nasilje in laži, odličen sogovornik za razmislek o tem, kaj se dogaja z našo družbo in ali se bo vsa jeza, ki se kopiči na oni strani Atlantika, prelila tudi k nam. Ali je ta jeza res vedno slaba ali pa se iz nje lahko kaj naučimo?
Goran Vranešević je trenutno v delovnopravnem sporu s Filozofsko fakulteto, prav tako pa se srečuje s težavami pri odobritvi zaposlitve v okviru enega že odobrenega raziskovalnega projekta.
Bi lahko dejali, da je politika nekaj dobrega, dobrega kot cilj delovanja, da politiki želijo družbo izboljšati in pomagati ljudem?
Danes se politika hitro reducira na nekaj slabega, na nekaj, kar bi bilo treba zavreči, in da bi bilo bolje, če bi se ljudje ukvarjali s čim drugim, denimo z ekonomskimi vprašanji, ne s politiko. A poznamo različne tipe politik. Dobra, o kateri me sprašujete, obstaja, četudi je je manj, kot bi si želeli. Še vedno se najdejo redki politični procesi, ki razgrajujejo sistem, ki ponujajo nove možnosti, ki poskušajo zagotavljati več enakopravnosti in emancipatornosti. Nekateri nanje gledajo cinično, za nekatere so neresni in iluzorni, a vendar ravno dobre politike pomenijo način, s katerim bi lahko stopili z vlaka, na katerem se peljemo. Dobre politike zagotavljajo vsaj upanje, da bo nekoč bolje.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Janez Černač, Kočevje
Intervju: Goran Vranešević
Zgodovina naj bi volivce marsikaj izučila, vendar je na tej podlagi predvsem uspeh politikov iz opozicije, ki ob krizah pridejo zlahka na oblast. Saj nam zgodovina dokazuje, da je bila svetovna gospodarska kriza razlog za drugo svetovno vojno. Saj je bil to razlog za vzpon fašizma, ker so takratni politiki večini obljubljali lepše in bogatejše življenje. Več