24. 11. 2024 | Družba
Podaljšanje delovanja NEK še za 20 let
Krška nuklearka, ki polno obratuje od leta 1983, zdaj prispeva približno tretjino elektrike, ki jo porabimo v Sloveniji
Nuklearna elektrarna Krško
© Matej Leskovšek
V članku z naslovom Naj živi 80 let!, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVA OBSTAJA, novinarka Monika Weiss pišeo tem, da ima ob gradnji nove jedrske elektrarne Gen energija tudi sama rezervni scenarij: podaljšanje delovanja NEK še za 20 let.
"Krška nuklearka, ki polno obratuje od leta 1983, zdaj prispeva približno tretjino elektrike, ki jo porabimo v Sloveniji. To pomeni, da trajanje njenega delovanja oziroma letnica ustavitve zelo vpliva na scenarije kritja naših energetskih potreb v prihodnjih desetletjih, zlasti po letu 2043. Pomemben del državne energetike, ki si zdaj prizadeva za izgradnjo drugega bloka v Krškem, si ne želi javne razprave o tem, da bi NEK lahko delovala še dvajset dodatnih let, torej do leta 2063. Zakaj? Ta scenarij naj bi zmanjševal »usodno potrebnost« JEK 2, ki jo uradno že promovirajo kot nujno in neizogibno naslednico obstoječe nuklearke. Torej kot naslednico NEK, ki je polovično v lasti Slovenije in polovično Hrvaške (sporazum o gradnji sta oktobra 1970 podpisala predsednika izvršnih svetov skupščine in sabora Stane Kavčič in Dragutin Haramija), deluje pa od januarja 1983," je zapisala Monika Weiss.
"Čeprav na upravi za jedrsko varnost zdaj pridobitev okoljevarstvenega soglasja omenjajo kot povsem normalen in logičen del procesa podaljšanja delovanja nuklearke, pa še nekaj let nazaj to nikakor ni bilo samoumevno."
"Čeprav na upravi za jedrsko varnost zdaj pridobitev okoljevarstvenega soglasja omenjajo kot povsem normalen in logičen del procesa podaljšanja delovanja nuklearke, pa še nekaj let nazaj to nikakor ni bilo samoumevno. Tri okoljevarstvene organizacije, PIC – Pravno-informacijski center nevladnih organizacij, društvo za sonaraven razvoj Focus in Umanotera, so namreč šele leta 2020 s tožbo dosegle razveljavitev odločitve agencije za okolje, da za podaljšanje delovanja NEK s 40 na 60 let, torej z leta 2023 na 2043, ni potrebna presoja vplivov na okolje," je še poudarila Weiss.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.