20. 11. 2024 | Družba
»Gradnja nuklearnih elektrarn je bila vedno tvegana«
Številne države so zaradi tega in tudi zaradi vse cenejše elektrike iz obnovljivih virov opustile svoj jedrski program
V članku z naslovom Velike ideje, veliki polomi, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVA OBSTAJA, novinar Borut Mekina piše o neuspešnih projektih gradnje jedrskih elektrarn.
"V zadnjem obdobju desetih ali dvajsetih let se je kar nekaj projektov gradenj nuklearnih elektrarn končalo neuspešno, z zaustavitvijo, visokimi nepredvidenimi stroški ali z dolgimi zamudami – te opisujemo v nadaljevanju. A tudi prej, v osemdesetih in sedemdesetih letih, so se napake pri gradnji nukleark štele v milijardah. V kraju Superphénix v Franciji so leta 1976 začeli z gradnjo hitrega reaktorja (1240 MW) na tekoči natrij. Sprva ocenjeni stroški v višini milijarde evrov so se na koncu povzpeli na kar devet milijard. Zaradi težav z delovanjem je bil leta 1997 reaktor ugasnjen," je zapisal Borut Mekina.
"Podoben tip reaktorja so leta 1972 začeli graditi v Nemčiji, v mestu Kalkar. Načrtovani stroški v višini 680 milijonov evrov so kmalu narasli na štiri milijarde. Reaktor na koncu nikoli ni začel delovati, danes je spremenjen v zabaviščni park. V ZDA, v kraju Shoreham, so leta 1973 začeli z gradnjo tlačnovodnega (820 MW) reaktorja; načrtovali so, da bo stal le kakšnih 100 milijonov evrov, kar je na koncu preraslo v 5,5 milijarde evrov – in tudi ta reaktor ni nikoli začel delovati," je še zapisal Mekina.
"V zadnjem obdobju desetih ali dvajsetih let se je kar nekaj projektov gradenj nuklearnih elektrarn končalo neuspešno, z zaustavitvijo, visokimi nepredvidenimi stroški ali z dolgimi zamudami."
"Gradnja nuklearnih elektrarn je bila vedno tvegana, ne le zaradi varnosti, ampak tudi zaradi velikanskih stroškov, ki jih lahko prinesejo neuspehi ali najmanjše napake pri načrtovanju. Številne države so zaradi tega in tudi zaradi vse cenejše elektrike iz obnovljivih virov opustile svoj jedrski program. Ne le Nemčija, v Evropi so se zaradi nesreč, previsokih stroškov gradnje in vse cenejše elektrike iz sonca za to na referendumih odločale Italija, Švica in Litva.," je poudaril Mekina.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.