22. 11. 2024 | Mladina 47 | Družba
Kdo v Sloveniji prejema največ kmetijskih subvencij?
Razprodana hrana
Stopnja samooskrbe z zelenjavo je pri nas samo 33 odstotna.
© Luka Dakskobler
Ob izteku tedna slovenske hrane smo ministrstvo za kmetijstvo prosili za podatke, katera podjetja iz kmetijsko-živilske panoge prejemajo največ subvencij iz evropske skupne kmetijske politike. Letos do konca oktobra so bila to podjetja Panvita (3,01 milijona evrov), PP-Agro (2,79 milijona evrov), Mlinotest (1,84 milijona evrov) in Ljutomerčan (1,76 milijona evrov). Kdo so lastniki teh podjetij?
Večinski, 51-odstotni lastnik skupine Panvita, v katero sodi tudi Panvita, d. o. o., je od maja letos hrvaški sklad Mplus poslovneža Stjepana Oreškovića; prej je bila obvladujoči lastnik družina Polanič. Ob prevzemu je bil marsikdo v dvomih, saj gre za eno od paradnih agroživilskih podjetij (med njegovimi dejavnostmi so poljedelstvo, prašičereja in proizvodnja elektrike v bioplinarnah) z več kot 700 zaposlenimi, ki sodeluje z več kot 2000 kmetijami zlasti v Prekmurju, v Kmetijsko-gozdarski zbornici pa so poudarili, da so Hrvati s tem dobili tudi več kot 3000 hektarjev kmetijskih površin v državni lasti. Panvita je namreč lani najemno pogodbo podaljšala za desetletje.
Ob letošnjem vstopu Hrvatov v Panvito, vrednem 50 milijonov evrov, se je postavilo vprašanje, kako je mogoče, da je leta 2021, v času Janševe vlade, državna slaba banka DUTB (upravni odbor je vodil odvetnik Franci Matoz) dobro četrtino Panvite prodala družini Polanič za zgolj milijon evrov.
Po subvencijah Panviti že leta sledi PP-Agro, podjetje iz skupine Perutnine Ptuj. Ta je od leta 2019 v lasti ukrajinske skupine MHP, ki jo obvladuje milijarder Jurij Kosjuk in je največja ukrajinska kmetijsko-predelovalna skupina; baza Ajpes razkriva, da ima lastnik Perutnine Ptuj MHP Europe Limited sedež v Limasolu na Cipru. Perutnina Ptuj je bila pred prodajo več let v lasti Slovenske industrije jekla (SIJ).
Ajdovski Mlinotest, ki je letos z 1,84 milijona evrov tretji največji prejemnik subvencij, lastniško obvladuje podjetje Mlino, ki je v lasti vodilnih v družbi, zadnja leta pa ga v nasprotju s Panvito in PP ni bilo med največjimi prejemniki subvencij. Enako velja za podjetje Ljutomerčan, ki je letos z 1,76 milijona evrov četrti največji prejemnik subvencij in je že 15 let v lasti družbe Puklavec Family Wines Holding, katere lastniki so fizične osebe iz družine Puklavec z naslovi na Nizozemskem in v Nemčiji.
Slovenija je neto uvoznica hrane, saj z domačo proizvodnjo ne zadovoljuje potreb, še posebej ne pri zelenjavi, sadju, žitu, krompirju. Pred dnevi objavljeni podatki statističnega urada kažejo, da se je lani stopnja samooskrbe pri zelenjavi zmanjšala na 33 odstotkov, pri sadju je ta stopnja zgolj 16 odstotkov, pri mesu pa 83 odstotkov. Glede na podatke o tem, kam se steka največ kmetijskih subvencij (če upoštevamo živinorejo in pridelavo krme za živali v družbah v tuji lasti), se podatkom statističnega urada ne moremo čuditi. Namesto s samooskrbo z elektriko bi se morali začeti ukvarjati s strateško samooskrbo s hrano.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.