25. 11. 2024 | Družba
Energetska prihodnost Slovenije
Veliko je smerokazov ob poti v trajnostno prihodnost
Radioaktivni odpadki leta 2008 v skladišču nuklearke v Krškem
© Matej Leskovšek
V članku z naslovom V drobovju nove nuklearke, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVA OBSTAJA, Matjaž Valenčič, diplomirani strojnik, energetski svetovalec, piše o tem, da imamo neprimerno več podatkov o energetski prihodnosti Slovenije, kot se nam zdi na prvi pogled.
"Veliko je smerokazov ob poti v trajnostno prihodnost. Ta je namreč naš cilj. Trajnostni razvoj je nedvoumno opredeljen z načeli trajnostnosti – zadovoljevanje potreb sedanjosti brez ogrožanja možnosti prihodnjih generacij, da zadovoljijo svoje potrebe. To velja za rabo energije, pa tudi rabo prostora in snovi. Cilje trajnostnega razvoja je leta 2015 soglasno sprejela večina voditeljev držav Združenih narodov. Njihov namen je, da bi vse države skupaj obravnavale ključne izzive človeštva do leta 2030," je zapisal Matjaž Valenčič.
"Jedrska energija je namreč zgolj na videz prijazna in cenovno dostopna. Res je obravnavana kot domača energija, vendar samo statistično. Tuja oprema, tehnologija, gorivo in tuji krediti."
"Jedrska energija je namreč zgolj na videz prijazna in cenovno dostopna. Res je obravnavana kot domača energija, vendar samo statistično. Tuja oprema, tehnologija, gorivo in tuji krediti. Domači bodo samo prostor elektrarne, prostor za radioaktivne odpadke in jedrsko tveganje. Če bo tudi kapital tuj, o čemer danes sicer ni zaželeno govoriti, bo Slovenija zgolj oddala prostor tujcem v najem, dobila pa radioaktivne odpadke in z mednarodno zakonodajo predpisano jedrsko odgovornost. Z jedrsko energijo ne bomo povečali stopnje energetske neodvisnosti; glede na razvoj, ki ga lahko opazujemo, pa jo bomo celo poslabšali," je še poudaril Valenčič.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.