27. 11. 2024 | Kultura
»Na ljubezenske romane se gleda zviška«
Razvoj žanrske literature
V sklopu Slovenskega knjižnega sejma so na pogovoru Ali Slovenija potrebuje več žanrov? pisateljica Jerca Cvetko, urednik Andrej Blatnik in urednica knjižne zbirke Razmerja Lara Paukovič v torek predstavili razvoj žanrske literature, predvsem tiste z ljubezensko vsebino.
Med knjižne žanre sodijo kriminalke, znanstvena fantastika ter pustolovski, zgodovinski in ljubezenski romani in mnogi drugi. Vsak žanr ima svoje značilnosti, bralci pa pričakovanja.
Blatnik je eden od avtorjev raziskave Knjiga in bralci 7, ki dokazuje upad branosti in bralne pismenosti Slovencev. Nepričakovano pa so med pregledom največkrat izposojenih slovenskih knjig v letošnjem letu ugotovili, da velik del teh predstavlja ravno žanrska literatura. Ob tem je izpostavil slovenska pisatelja kriminalk Tadeja Goloba in Tomaža Zupančiča, ki piše pod psevdonimom Avgust Demšar.
Vrsta žanra torej vpliva na branost, "zato se je treba osredotočiti na kvalitetno izdajo žanrske literature". Poleg kriminalk, višjo branost dosegajo tudi ljubezenski romani, na katere "se na globalni ravni gleda zviška", je menil.
Ključni element ljubezenskih romanov je razvoj romantične ali čustvene povezave, ki običajno vodi k srečnemu koncu, čeprav so ovire, konflikti in drame pogosto sestavni del zgodbe. Kot je za STA povedala pisateljica Cvetko, bodo zgodbe, ki v ospredje postavljajo človeške občutke, odnose in potrebe po povezanosti, vedno med nami.
Da bi izšlo več slovenskih ljubezenskih romanov, so pri Cankarjevi založbi v okviru pisateljske delavnice izdali tri. Prvo edicijo zbirke Razmerja sestavljajo romani Srebrne vezi Kaje Bucik Vavpetič, ki je pod psevdonimom Zoe Ashwood izdala več kot 20 fantazijsko-ljubezenskih romanov v angleščini, Prste stran pisateljice Karmen Petric in Padam na besede Jerce Cvetko.
Kot je povedala Paukovič, so novi romani že v delu. Meni, da je zbirka dobro sprejeta in brana.
Med dejavniki razvoja žanrov so izpostavili digitalizacijo in spletne platforme, kot je BookTok, kjer uporabniki razpravljajo o knjigah in jih priporočajo, delijo recenzije ter berejo odlomke. Za Paukovič so družbena omrežja "bazen idej, ki jih ne smemo zanemariti".
Knjižni žanri so med bralci vedno bolj priljubljeni. Blatnik je glede njih optimističen, meni pa, da si pisatelji za tovrstne romane zaslužijo tudi specializirane žanrske nagrade in več kritiških odzivov.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.