Matic Gorenc

 |  Mladina 48  |  Politika

Razkritje dvoličnosti v slovenskih odnosih z Izraelom

Še vedno partnerja

Protest proti vojni v Palestini oktobra lani

Protest proti vojni v Palestini oktobra lani
© Janez Zalaznik

Prejšnji petek je Delo objavilo, da Slovenija še vedno vojaško sodeluje z Izraelom. S poslanskimi vprašanji in iz proračunskih dokumentov so v Levici pridobili podatke o orožju izraelskih proizvajalcev, ki ga ima Slovenska vojska. Izkazalo se je, da je Slovenija od leta 2019 do 2023 kupila za 57,7 milijona evrov izraelskega orožja, med letoma 2024 in 2026 pa ga namerava kupiti še za 31,5 milijona.

Ministrstvo za obrambo (MORS), ki ga vodi Borut Sajovic iz Svobode, je od- govorilo, da »od začetka vojne v Gazi Republika Slovenija v Izraelu ni niti kupila nobenega orožja, streliva ali druge vojaške opreme niti ni izdala nobenega dovoljenja za izvoz tovrstnega blaga iz Republike Slovenije v Izrael«. Sporno orožje, protiraketne sisteme Spike, je ministrstvo kupilo pri nemškem podjetju Eurospike, ki je v večinski lasti nemških podjetij Rheinmetall in Diehl Group in »je bilo izbrano kot najugodnejši ponudnik na predhodno izvedenem javnem naročilu«.

Na obrambnem ministrstvu pa so zamolčali, da je delni lastnik podjetja Eurospike podjetje Rafael, ki je v lasti države Izrael in je proizvajalec sistema Spike. Eurospike je torej le podjetje, ki sisteme Spike namesto Rafaela prodaja v Evropi, posrednik. To potrjuje tudi podatek, da je v Eurospiku zaposlenih le 11 ljudi. Že prihodnje leto bo Slovenija za te sisteme porabila 12,3 milijona evrov, letos pa načrtuje dobavo protioklepnih raket Spike, vrednih 6,9 milijona evrov. Poleg raketnih sistemov od Izraela kupuje tudi strelivo.

Poslanci Levice, Socialnih demokratov in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek so na vlado naslovili pobudo, v kateri jo pozivajo, naj prekine vse postopke nabave izraelskega orožja, naj se zaveže k upoštevanju in izvajanju odločitev mednarodnega sodišča v Haagu in naj revidira vse posle z Izraelom na področju vojaške opreme.

Upor pa se je zgodil tudi znotraj poslanske skupine Svobode, Miroslav Gregorič je za Delo dejal, da je »v smislu nagovora predsednika vlade Roberta Goloba v Generalni skupščini OZN nadaljevanje pogodb za dobavo izraelskih protiraketnih sistemov Spike popolnoma neprimerno«. Golob je septembra v New Yorku na zasedanju Generalne skupščine OZN izraelskega premiera Netanjahuja pozval, naj ustavi vojno v Gazi.

»Trideset milijonov evrov je glasnejše in konkretnejše od vse zaskrbljenosti in pozivov Izraelu, naj spoštuje mednarodno pravo,« sporočata Nada Pretnar in Barbara Vodopivec iz Gibanja za pravice Palestincev. »Tudi če ima Slovenska vojska dolgoročne in srednjeročne programe svoje izgradnje in opremljanja, bi jih zaradi genocida morala premisliti na novo. In tudi če nakupi vlade Roberta Goloba sledijo racionalnosti porabe javnih sredstev, ne more biti nobena ponudba takšna, da bi upravičila normaliziranje in podpiranje genocida ter izvajanja sistematičnih mednarodnih hudodelstev.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.