Uredništvo

 |  Družba

Prva energetska skupnost v Sloveniji

Leta 2018 so se Luče vključile v evropski projekt, katerega cilj so bile samooskrbne energetske skupnosti, ki bi jih vzpostavili po vsej Evropi

"V članku z naslovom Sončne Luče, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVA OBSTAJA, novinar Matic Gorenc piše o prvi energetski skupnosti v Sloveniji. Leta 2018 so se Luče namreč vključile v evropski projekt Compile, katerega cilj so bile samooskrbne energetske skupnosti, ki bi jih vzpostavili po vsej Evropi; poleg slovenskih Luč so te pilotne skupnosti nastale še v Lizboni na Portugalskem, Križevcih na Hrvaškem, Crevillentu v Španiji in v Rafini v Grčiji. Projekt se je zaključil leta 2021.

"Tako je v Lučah nastala prva samooskrbna energetska skupnost v Sloveniji. Vključuje 35 merilnih postaj, ki se nahajajo v stanovanjskih hišah in na kmetijah, pa tudi v enem manjšem podjetju ter v javnih stavbah, kot so pošta, gasilski in kulturni dom. Energetska skupnost zagotavlja energijo 54 ljudem v zasebnih gospodinjstvih, ostali objekti v Lučah, ki niso del te skupnosti, pa so še vedno vezani na splošno omrežje; zanje projekt ni prinesel sprememb," je zapisal Matic Gorenc.

"Sončne elektrarne so nameščene na devetih različnih strehah hiš v energetski skupnosti. To so večinoma osamljene kmetije v hribih nad Lučami, ki imajo dobro lego in veliko sonca za kar največji izkoristek elektrarn."

"Sončne elektrarne so nameščene na devetih različnih strehah hiš v energetski skupnosti. To so večinoma osamljene kmetije v hribih nad Lučami, ki imajo dobro lego in veliko sonca za kar največji izkoristek elektrarn. Na vsaki hiši je za okoli 11 kilovatov (kW) sončnih celic, skupna moč omrežja pa znaša 102 kilovata. Za postavitev sončnih celic in druge potrebne infrastrukture so sodelujoči v energetski skupnosti, med njimi je bila tudi občina, morali del plačati sami, del stroškov pa je kril projekt. Storitev postavitve je izvedel partner v projektu, Petrol," je še poudaril Gorenc.

XA9ookT0Sc8

Posebno številko PODNEBNA KRIZA (ALTERNATIVA OBSTAJA) lahko kupite pri prodajalcih časopisov ali jo naročite v naši spletni trgovini >>

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.