Uredništvo

 |  Svet

»Največje delovno taborišče je imelo približno površino Slovenije«

IZJAVA DNEVA

"V tridesetih letih je zaradi lakote umrlo najmanj 50 odstotkov Kazahstancev. Še danes govorijo, da je bil to genocid. Ampak v resnici o tem ne govorimo veliko, ker smo sosedi Rusije. Spomnim se, ko sem pred 11 leti sokurirala projekt o Stalinovi represiji, ki je za Kazahstan zelo relevantna tema, saj je bilo na območju Kazahstana veliko delovnih taborišč; največje je imelo približno površino Slovenije. Želeli smo narediti umetniški projekt, v okviru katerega bi umetniki razmišljali o tej travmi, ki je ostala po Stalinovi represiji. In ugotovili smo, da do nekaterih dokumentov še vedno ni dostopa in so pod nadzorom Moskve."

"Blizu Astane je bilo žensko taborišče, kjer je bila zaprta denimo mati slavne balerine Maje Plisecke, njen oče pa je bil v Stalinovih čistkah usmrčen. Do taborišča so prihajali domačini in v interniranke metali kamne. Vsaj tako so najprej mislile zapornice, vendar so jim domačini na skrivaj pokazali, da naj 'kamne' pojedo. Ti kamni so bili v resnici koščki tega trdega sira."

(Asel Yeszhanova, kazahtanska arhitektka, o tem, da Moskva še vedno nadzira dokumente iz obdobja Sovjetske zveze, ter o tem, da je od začetka 30. do konca 50. let prejšnjega stoletja na ozemlju Kazahstana delovalo 11 taboriščnih uprav in obstajalo je več sto posameznih taborišč, v intervjuju za MMC RTV Slovenija)

Asel Yeszhanova

Asel Yeszhanova
© Tine Lisjak / Center Rog

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.