13. 12. 2024 | Mladina 50 | Družba
Grožnja novinarju
Nepravnomočna obsodilna sodba zaradi grožnje novinarju Eriku Valenčiču
Obsojeni Žiga Bauer (levo) in Žan Žalec, asistent Branka Grimsa v evropskem parlamentu
V torek se je sojenje Žigi Bauerju zaradi grožnje novinarju Eriku Valenčiču na prvi stopnji končalo z obsodilno sodbo na pogojno kazen štiri mesece zapora s preizkusno dobo enega leta. Po mnenju sodišča je Bauer kriv, »da je drugemu zato, da bi ga ustrahoval, resno zagrozil, da bo napadel njegovo življenje«. Sodba še ni pravnomočna.
Za kaj gre? V Mladini je bil 23. julija 2021 objavljen Valenčičev članek Koalicija sovraštva 2, mesec kasneje, 25. avgusta, pa je na povabilo parlamentarne komisije za nadzor nad obveščevalnimi službami (KNOVS) pričal o aktivnostih in delovanju slovenskih skrajno desnih oziroma neonacističnih skupin. Po pričanju je pred parlamentom spregovoril tudi za medije in med drugim omenil prijateljsko povezavo med Bauerjem in Žanom Mahničem, ki je bil Bauerjeva poročna priča.
Isti dan proti večeru je Bauer poklical Valenčiča, ga zmerjal, grozil s tožbo in mu na koncu še zagrozil s smrtjo z besedami: »Fental te bom z lastnimi rokami.« Valenčič je zoper njega nekaj dni za tem sprožil kazenski pregon. »Njegovo grožnjo jemljem resno, zato sem jo prijavil policiji. Dovolj dobro namreč poznam neonaciste, da jih lahko upravičeno imam za potencialno zelo nevarne ljudi. Tudi širša javnost je bila v zadnjem letu in pol priča vse več grožnjam z nasiljem in smrtjo, ki so jih izrekli slovenski skrajni desničarji,« je tedaj povedal Valenčič. Sodišče je dobra tri leta kasneje razsodilo na prvi stopnji, če se bo Bauer pritožil, sledi še odločanje na višjem sodišču.
Erik Valenčič, ki že poldrugo desetletje preiskuje skrajno desna, neonacistična gibanja v državi, se je na odločitev sodišča odzval z besedami, da je z razsodbo ob zavedanju, da še ni pravnomočna, zadovoljen: »Pomembno je, da smo se novinarji in druge javne osebnosti, ki opozarjamo na porast sovraštva in neonacizma, pripravljeni s temi pojavi tudi neposredno soočiti in spoprijeti – denimo na sodišču, ko je to potrebno. To mora biti naš skupni odgovor nestrpnežem, ki si domišljajo, da lahko ustrahujejo ljudi brez posledic. Bauerjev klic je trajal 92 sekund. Teh 92 sekund sem spremenil v leta sodnih postopkov zanj in enako čaka tudi kogarkoli drugega, ki bi se mi drznil groziti. Pred sovraštvom ne bomo popuščali.«
Valenčiča je sodišče napotilo na civilno sodišče, če želi vložiti odškodninsko tožbo. O tem, pravi, bo razmislil, a najprej bo počakal na potezo Bauerjeve obrambe.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.