Monika Weiss

 |  Mladina 51  |  Politika

Krčenje brezplačne pravne pomoči?

Vladna skupina pri brezplačni pravni pomoči išče zgolj načine za »zamejitev stroškov«, težave pa so bistveno večje

Klemen Boštjančič, minister za finance

Klemen Boštjančič, minister za finance
© Luka Dakskobler

Lojze N. je od svojega delodajalca junija lani prejel izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi. Seveda je to njega in njegovo družino nemudoma pahnilo v finančno stisko, ni si mogel privoščiti odvetnika. A Slovenija ima za take primere sistem pomoči: gre za brezplačno pravno pomoč, ki je namenjena prav ljudem v taki stiski. Z odobreno brezplačno pravno pomočjo je prišel do odvetnika, v sodnem postopku, ki je sledil, pa je sodišče potrdilo, da je bila odpoved nezakonita, delodajalcu pa je naložilo izplačilo nadomestil plač in poravnavo socialnih prispevkov za čas do zakonite odpovedi. To je le eden od primerov s področja delovnega prava, ki kaže, kako pomemben je institut brezplačne pravne pomoči za ljudi, ki so finančno šibkejši. Vendar pa ima ta sistem, namenjen finančno in socialno šibkim, v praksi številne težave, nekateri prebivalci, ki te pomoči ne rabijo, ga tudi zlorabljajo. Po neuradnih informacijah je zaradi določil, kako kdo lahko uveljavi brezplačno pravno pomoč, nekemu posamezniku uspelo uveljaviti pravico do te pomoči za pravdanje glede bazena, ki ga ima pred hišo. Nobenega dvoma ni, da gre za zlorabo tega sicer dobrega instituta in da je čas za prevetritev dostopa do te pomoči in preprečitev tovrstnih zlorab. Pa bo to naredila posebna delovna skupina, ki jo je 26. septembra imenovala vlada? Za zdaj ne kaže tako, saj naj bi se ukvarjala zgolj s tem, kako zmanjšati oziroma zamejiti stroške brezplačne pravne pomoči. Lani so namreč ti zrasli s 5,4 na kar 9,6 milijona evrov.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.