20. 12. 2024 | Mladina 51 | Družba
Elektronski zdravniki
Zaživel je prvi slovenski UIzdravnik, razvijajo pa tudi pravega E-zdravnika
Na naslovu »https://homedoctor.ijs.si« lahko preverite, kaj pomeni, če vas boli grlo
Ker je v Sloveniji 140 tisoč prebivalcev brez osebnega zdravnika in 250 tisoč žensk brez ginekologa, so na Institutu Jožef Stefan (IJS) poskusno zagnali model umetne inteligence (UI) v obliki domačega zdravnika, od katerega uporabniki lahko dobijo nasvete »pri blagih do zmernih zdravstvenih težavah, da jim ne bi bilo treba poiskati zdravniške pomoči«.
Svetovalec za zdravje na osnovi UI za Slovenijo, kot ga oglašuje odsek za inteligentne sisteme na inštitutu, temelji na sistemu GPT-4o družbe OpenAI, pri njegovem razvoju pa so sodelovali študenti Medicinske fakultete v Ljubljani in zdravniki, člani Zdravniške zbornice Slovenije. Model smo preizkusili tudi sami in ga primerjali z izvornim modelom ChatGPT. Ugotovili smo, da je slovenski UI-zdravnik res boljši. V primerjavi z osnovnim modelom UI je prilagojeni zdravniški model postavil več podvprašanj o naših bolečinah v vratu in nam na koncu postregel še z videom s priporočenimi vajami. A model bo brezplačno dostopen le do 1. februarja prihodnje leto, nato pa naj bi pogovor stal 0,1 evra.
Na ministrstvu za zdravje so medtem ubrali drugačno pot. Ker sistemi UI zaradi tako imenovanih blodenj ali haluciniranja, ko si zaradi programirane ustvarjalnosti včasih izmišljujejo podatke in dejstva, niso najzanesljivejši, na ministrstvu preučujejo možnost vzpostavitve sicer togega, a uradno certificiranega sistema za samodiagnosticiranje. Navdih za to so dobili na Nizozemskem, kjer je spletno stran za samodiagnosticiranje (Thuisarts.nl) leta 2011 vzpostavilo tamkajšnje združenje družinskih zdravnikov. Še isto leto je spletna stran postala ena najbolj obiskanih v državi; vsak dan jo obišče približno 60 tisoč pacientov, v prvih letih uporabe pa naj bi se bil zaradi nje obisk pri družinskih zdravnikih zmanjšal za več kot 10 odstotkov.
V Sloveniji ta projekt vodi direktorica Zdravstvenega doma Domžale Renata Rajapakse. Prva faza, pravi, se je končala prejšnji mesec. Za zdaj je delovna skupina opravila »analizo obstoječih evropskih modelov za oceno simptomov glede na mnenja pacientov« in predlagala enega, ki ga bodo začeli podrobneje preučevati. Očitno bo še trajalo, a rokohitrska bližnjica, ki so jo ubrali na IJS, naj ne bi bila primerna. Kot pravi Renata Rajapakse, ta »deluje po modelu ChatGPT, ki ni registriran kot medicinski pripomoček in ni povezljiv z E-zdravjem. To je kar nekaj pomembnih lastnosti, ki jih pričakujemo od sistema za oceno simptomov.«
Ne glede na to pa se seveda noben elektronski zdravnik ne bo nikoli mogel približati pravemu zdravniku. A to tudi ni namen. Ker če bo E-zdravnik preveč popolna kopija, se lahko zgodi, da bo nekega dne začel tudi stavkati.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.