27. 12. 2024 | Mladina 52 | Politika
Vsi smo Janez Janša
Leto še ene predvolilne zarote
Protest pred sodiščem v Celju
© Andraž Purg
Janez Janša je po slabem desetletju spet nagovoril ljudstvo pred sodiščem. Konec je, je rekel. Ko znova prevzame oblast, bo njegov bes najprej občutilo sodstvo in »reforme ne bodo dovolj, to zgradbo bo treba postaviti na novo«. Zdelo se je, da misli resno. »Mafija je preblaga beseda za njih, ker mafija spoštuje neka pravila, tukaj ni nobenih pravil. Če slovenskemu krivosodju rečete mafija, žalite mafijo,« pravi večkratni predsednik vlade, slovenski politik z najdaljšim stažem, nekdanji komunist, zdaj že 32. leto predsednik SDS.
Janša, ali pa v njegovem imenu odvetnik Franci Matoz, res veliko časa prebije na sodišču. Če ni tožen, toži. Če ne gre za odškodnino, gre za kazensko zadevo. Z leti se mu je, ne da bi v to šteli odvetnikov honorar, nabralo kar nekaj odhodkov v obliki odškodnin, denarnih kazni in sodnih stroškov. Samo letos, kot je zapisal na družbenem omrežju X, skupaj za več kot 65 tisoč evrov. Vse to Janša vedno poravna v zakonitem roku, nič od tega se ga v resnici ne dotakne kaj dosti.
Težava nastane, kadar se znajde na zatožni klopi zaradi kake korupcijske afere in mu grozi zapor. Tako je bilo tudi leta 2014, ko se je sojenje v korupcijskem orožarskem poslu končalo z obsodilno sodbo in zaporno kaznijo. Tedaj se je strankarski aparat odzval odločno – z neprestanimi, včasih celo vsakodnevnimi shodi pred ljubljansko sodno palačo, dokler ni ustavno sodišče Janše izpustilo iz zapora in zadeve vrnilo v ponovno sojenje, za katero pa ni ostalo več dovolj časa in je zadeva zastarala.
Tudi zadeva Trenta, v kateri se je sojenje začelo letos, je takšna. Zagrožena je zaporna kazen. Težava je morda še večja kot pri Patrii, saj primer ni utemeljen na prvenstveno posrednih dokazih, pač pa so ti predvsem neposredni, listinski. Če Janša pristane v zaporu, ga niti ustavno sodišče več ne reši. Zato so tokrat pred sodišči že zgodaj zaplapolale slovenske zastave, se zaslišali narodne pesmi in politični govori. Gre predvsem za pritisk na sodišče, na sodečo sodnico in vse višje in vrhovne sodnike, ki se bodo z zadevo v prihodnje še ukvarjali.
A gre tudi za vojno napoved pravosodju. Janša je za tretjo vejo oblasti uporabil tako ostre besede, kot jih nismo slišali niti iz ust novodobnih evropskih, višegrajskih avtokratov, ki so zaradi političnega podrejanja sodstva že imeli težave z evropsko nadoblastjo. Zato niti ne bi bilo čudno, če bi tudi Janševa dejanja bila še ostrejša od tistih, ki jih v sklopu »pravosodnih reform« spremljamo na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem ... Poslanec SDS Žan Mahnič je pred celjskim sodiščem že napovedal: »Zmagal je Donald Trump in zmagal bo tudi Janez Janša. In takrat bo prišel čas, ko se bo sodnikom in tožilcem sodilo v njihovih sobanah.«
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.