Monika Weiss

 |  Mladina 1  |  Družba

Drevored ostaja

A nujno je, da skrb zanj zdaj prevzame stroka 

Morda je drevored za zdaj rešen, a to je šele prvi korak, potrebna bo boljša oskrba dreves

Morda je drevored za zdaj rešen, a to je šele prvi korak, potrebna bo boljša oskrba dreves
© arhiv Mladine

Prejšnji teden smo izvedeli, da v občini Hoče - Slivnica vendarle ne bodo uresničili »turističnega projekta«, katerega jedro bi bil posek zgodovinskega in z več kulturno- in naravovarstvenimi statusi zavarovanega drevoreda v Pivoli ter zasaditev novega drevoreda, ki bi bil bolj odmaknjen od robov ceste.

Kot so pred dnevi potrdili z ministrstva za gospodarstvo Matjaža Hana (SD), ki je projektu brez zadržkov odobrilo sofinanciranje iz pokoronskih sredstev EU v vrednosti 350 tisoč evrov, so od pogodbe odstopili.

Zakaj? Pogodba je predvidevala, da se bo projekt izvajal v letih 2023 in 2024. A že prvo leto je Občina Hoče - Slivnica ministrstvo zaprosila za spremembo dinamike sofinanciranja in se zavezala, da bo projekt v celoti izvedla leta 2024. Sredi tega leta je podala novo vlogo za spremembo in prosila za podaljšanje projekta v leto 2025. Ministrstvo je 26. septembra 2024 občino pozvalo k predložitvi dodatne dokumentacije, med drugim je zahtevalo dokument o presoji sprejemljivosti posega v naravo, če je bil pridobljen, oziroma pojasnilo, zakaj presoja ni bila opravljena.

»Po preučitvi prejete dokumentacije in dokazil s strani občine smo ugotovili odstopanja projektne dokumentacije od opisa projekta v oddani vlogi na javni razpis. Prav tako nam občina ni predložila ustreznih soglasij naravovarstvenih organizacij, niti Presoje sprejemljivosti posega v naravo po Zakonu o ohranjanju narave, pa tudi ne pojasnil, zakaj ta presoja ni bila naročena,« so odpisali z ministrstva.

Kot smo pisali, je občina Hoče - Slivnica sredi septembra 2024 začela z javnim razpisom iskati izvajalca, ki bi za 521.204 evre (brez DDV) projekt izpeljal v celoti; od tega, da bi podrl 158 dreves (85 dreves z obsegom, večjim od 1,5 metra) in odstranil 33 panjev ter zagotovil 220 sadik lipe za novo zasaditev, do tega, da bi uredil 2,7 metra široko in dober kilometer dolgo pohodno pot in dobavil tudi štiri »kamne za sedenje«, ki bi bili postavljeni na počivališčih ob poti. Iz portala javnih naročil še ni jasno, ali se je kdo na razpis, ki se je iztekel 23. oktobra 2024, sploh prijavil.

Čeprav bo epilog »turističnega projekta« pozitiven, saj leta 2025 v Sloveniji vendar ne bomo posekali zgodovinskega drevoreda – z zdravimi starimi drevesi vred –, bi se moralo zdaj začeti več razprav. Župan naj bi sicer pritožbo vložil bolj zaradi formalnosti.

Prvič, kako je mogoče, da je tak projekt sploh lahko dobil zeleno luč gospodarskega ministrstva. So člani komisije vsaj poguglali »drevored Pivola«, če že niso odšli na teren? Se jim nameravano uničenje več kot stoletnega drevoreda, ki mu med drugim škodi soljenje in druge snovi s ceste, ob kateri stoji, ni zdelo vsaj nenavadno? So pomislili, da bi drevored rešili s prestavitvijo prometa? Druga nujna razprava je, kaj zdaj z drevoredom, ki ni v dobrem stanju.

Občina zanj očitno ne skrbi ustrezno, župan je za Večer pred dnevi dejal, da dreves čez deset ali 15 let ne bo več. In zakaj skrbi za drevored ne prevzamejo strokovnjaki, ekipa Botaničnega vrta Univerze v Mariboru, ki je v Pivoli neposredna soseda ogroženega drevoreda?

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.