Uredništvo

 |  Družba

Sodni postopki zoper dijake, ki se »švercajo« na avtobusih

KAJ STE BRALI V LETU 2024

V Ljubljanskem potniškem prometu dijake radi pošiljajo pred sodnike, v Mariboru pa tega ne počnejo

V Ljubljanskem potniškem prometu dijake radi pošiljajo pred sodnike, v Mariboru pa tega ne počnejo
© Željko Stevanić/IFP

Januarja lani je novinar Peter Petrovčič v članku Nezakonito kaznovanje mladoletnikov pisal o tem, da se je pred leti začelo dogajati, da so ljubljanski dijaki zaradi »švercanja« na mestnih avtobusih morali s starši na zagovor pred sodišče. Zakon o prekrških določa, da se kazen za prekrške izreče in določi po hitrem postopku brez zaslišanj in sodnih obravnav ter v primeru, da se kaznovana oseba ne pritoži in plača polovično kazen. Takrat je zadeva zaključena.

"A za mladoletne osebe, med katere spada tudi velika večina srednješolcev, zakon določa izjemo, nekakšno varovalko, ki naj bi zagotavljala, da ne prihaja do krivic, ki se tako rade dogajajo v hitrih postopkih oblastnih odločitev, da je kdo storil prekršek in bo zanj kaznovan. Mladoletnikov zato inšpektorati ne morejo kaznovati po lastni presoji, pač pa to lahko stori le sodišče. A v primerih, ko gre za res bagatelne prekrške z neznatnimi negativnimi posledicami ali oškodovanjem, je učinek te določbe nasproten – otroci (in njihovi starši) so po nepotrebnem travmatizirani s sodnimi zaslišanji in opomini zaradi neplačila 1,30 evra, kolikor stane ena vožnja z ljubljanskim mestnim avtobusom," je v članku, ki je bil lani na Mladinini spletni strani med najbolj branimi, še zapisal Peter Petrovčič.

ČLANEK Sodni postopki zoper dijake, ki se »švercajo« na avtobusih LAHKO V CELOTI PREBERETE NA TEJ SPLETNI POVEZAVI >>

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.