13. 1. 2025 | Kultura
V Ljubljano prihaja razstava Marine Abramović in Ulayja
Katere razstave si bomo lahko letos ogledali v slovenski prestolnici?
Marina Abramović
© Manfred Werner / Wikimedia Commons
V Muteju in galerijah mesta Ljubljana v letošnjem letu napovedujejo številne odmevne razstave. V Galeriji Cukrarna bodo pripravili veliko razstavo Art Vital Marine Abramović in Ulaya, v Mestni galeriji Ljubljan razstavi Zore Stančič in Staneta Jagodiča, v Galeriji Jakopič razstavo članu agencije Magnum, Paolu Pellegrinu, v Galeriji Vžigalica pa etrospektivo priznanega japonskega umetnika Yoshia Nakajime.
Galerija Cukrarna
Na razstavi Art Vital v Galeriji Cukrarna bo predstavljeno 12-letno skupno ustvarjalno obdobje Marine Abramović in Ulayja, ki je zaznamovalo performativno in sodobno umetnost. Kot so zapisali za STA, bo njuno skupno delo tokrat prvič predstavljeno svetovni javnosti prav v Ljubljani. Razstava bo na ogled od konca novembra 2025 do začetka maja 2026.
Razstavo pripravljajo v sodelovanju s Fundacijo Ulay in Leno Pislak ter arhivom Marine Abramović in Sydney Fishman. Ponudila bo prvi večplasten vpogled v delovanje znanega umetniškega tandema v obdobju med letoma 1976 in 1988. Dvanajst let skupnega življenja in ustvarjanja ključnih akterjev performativne umetnosti ne bo predstavila kronološko, ampak se bo osredotočila na prikaz njunega nomadskega načina življenja, ki je zaznamoval prva leta njunega delovanja.
Ulay / Marina Abramović: Breathing In/ Breathing Out. March, 1978, Stedelijk Museum, Amsterdam
© lay / Marina Abramović. Courtesy of the Marina Abramović Archives
Predstaviti nameravajo vse faze njunega sodelovanja in teme, ki sta jih pri tem raziskovala. Poleg kultnih dogodkov, ki so zabeleženi v video dokumentaciji, fotografskih serijah in memorabilijah, bo razstava obogatena z efemernim in arhivskim gradivom, kot so fotografije, posnetki, glasbeni seznami, knjige, pisma in celo osebni zapiski, ki doslej še niso bili predstavljeni javnosti.
Med razstavami in projekti v prihodnjem letu so izpostavili še razstavi Dorit Margreiter Choy in Davida Maljkovića, mednarodno pomembnih ustvarjalcev, ki sta bila med drugim udeleženca beneškega bienala. Obe bosta na ogled od sredine maja in bosta imela velik komplementarni učinek predstavitve njunih del. Napovedujejo še razstave Aleksandre Vajd in Anette Mona Chisaa, Hasana Khana, Shone Illingworth ter razstavo in glasbeni performans skupine Laibach. V sklopih Performativa, Gibljive slike in Siva cona pa bodo predstavili nove produkcije performativnih umetnosti, video produkcije domačih in tujih ustvarjalcev ter umetnikov, katerih delo nastaja med umetnostjo in oblikovanjem.
Načrtujejo tudi 10. edicijo festivala Indigo, ki bo nagovarjal aktualne teme s pomočjo filozofskih diskurzov, oblikovanja, glasbe in performativnih umetniških praks.
Mestna galerija Ljubljana
V Mestni galeriji Ljubljana bodo v začetku marca odprli razstavo Zore Stančič, pomembne ustvarjalke v polju grafike, risbe in slikarstva, ki že več desetletij ustvarja v slovenskem prostoru. Predstavljena bodo pomembnejša umetničina dela, ki so nastala v zadnjih 40 letih, s poudarkom na razvoju in strukturi grafike kot medija, ki je v našem prostoru vedno pomenil močno in tudi mednarodno odmevno ustvarjalno področje. Njen opus bo prvič v tako velikem obsegu predstavljen slovenski javnosti v obliki prostorskih instalacij, narejenih posebej za galerijo.
Razstavo Staneta Jagodiča bodo odprli konec oktobra. Mojster satire in likovnega raziskovanja od grafike in risbe do fotomontaže in x-ray arta je dolgoletni in ustanovni član zgodovinsko pomembne mednarodne skupine Grupa Junij in istoimenske zbirke. Njegovi dosežki so bili v slovenskem umetniškem sistemu pogosto prezrti. Danes so še posebej aktualni, saj naslavljajo pomembne družbene teme, od ekologije do antimilitarizma. Kot so zapisali, Jagodič sodi med najpomembnejše slovenske umetnike na področju družbeno angažirane umetnosti. Razstava bo zajela umetnikovo ustvarjalno obdobje od 70. let minulega stoletja dalje in bo ponudila novo branje umetnikovega prispevka k slovenski sodobni umetnosti.
Izpostavili so še Mednarodni grafični bienale, ki ga bo v letu 2025 gostila tudi Mestna galerija kot koproducent. Specifičen prostor galerije je namreč navdušil kuratorico bienala Chus Martinez, ki bo del bienala umestila v prostore Mestne galerije Ljubljana.
Galerija Jakopič
V Galeriji Jakopič bodo pozornost namenili dvema izjemnima fotografoma – sodobni etiopski avtorici Aïdi Muluneh in enemu najbolj cenjenih fotoreporterjev današnjega časa, članu agencije Magnum, Paolu Pellegrinu.
ïda Muluneh: Kompromis, 2017
Leto 2025 bodo zaokrožili z razstavo izbranih posameznikov, ki so bili od leta 2017 del študijske skupine Od blizu: Fotografija kot način videnja sveta. Gre za enega naših najuspešnejših programov neformalnega izobraževanja za odrasle, še posebej zato, ker so med dosedanjimi skoraj 80 udeleženci opazili nekaj izjemnih talentov.
Galerija Vžigalica
V Galeriji Vžigalica program začenjajo z dokumentarno-umetniškim multimedijskim projektom Dolina, v katerem fotografinja Manca Juvan raziskuje vpliv industrijskega onesnaževanja v srednji Soški dolini in njegove posledice za lokalno prebivalstvo v širšem kontekstu vsakdanjega življenja in lepot narave.
V začetku aprila bodo odprli razstavo Ljubezen ne plačuje najemnine v Celju živeče multimedijske umetnice Keiko Miyazaki. V projektu izhaja iz travmatične pozicije ljubezni, ki v zahtevah sodobne družbe razpolaga s skopo odmerjenim časom.
Za konec leta pripravljajo retrospektivni pogled v bogato, več kot 60-letno kariero, priznanega japonskega umetnika Yoshia Nakajime, enega prvih umetnikov, delujočih na področju performansa in happeningov iz legendarne tokijske avantgardne scene 60. let minulega stoletja.
Osrednjo razstavo festivala Svetlobna gverila bo v drugi polovici maja zaznamovala tema Motnje. Posebej za razstavo v galeriji bodo svoje svetlobne instalacije ustvarili Annti Kulmala, Ida Hiršenfelder, Nika Erjavec, ::vtol:: in Laura Adel.
Jeseni bodo v sodelovanju z Muzejem sodobne umetnosti Črna gora pripravili prenos razstave sodobne angažirane črnogorske umetnosti z naslovom Žive slike, ki bo ponudila vpogled v kompleksnost družbenih in političnih vprašanj Črne gore ter občinstvo povabila k razmisleku in sodelovanju.
Bežigrajska galerija 1 in 2
Tradicionalna razstava Od skice do lutke, ki jo Bežigrajski galeriji pripravljata od leta 1980, bo tokrat predstavila prostorsko manjše predstave za otroke. V Bežigrajski galeriji 1 bodo med drugim pripravili še razstavo grafik Mihe Eriča ter razstavo slik in videov Milana Goloba.
V Bežigrajski galeriji 2 napovedujejo razstavo Prešernove nagrajenke za leto 2025 Dragice Čadež, pregledno razstavo akademskega slikarja Jožeta Marinča ob 50-letnici njegovega ustvarjanja ter pregledno razstavo slik Andraža Šalamuna, enega od osrednjih slovenskih umetnikov, filozofa, slikarja in predstavnika skupine OHO.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.