Luka Volk

 |  Mladina 3  |  Družba

Dušenje Airbnbja

Zmeraj več držav sprejema ukrepe za zajezitev turističnih najemov stanovanj

Številčne ključavnice za oddajo stanovanj prek platform v Ljubljani

Številčne ključavnice za oddajo stanovanj prek platform v Ljubljani
© Luka Dakskobler

Italijanska prestolnica se pripravlja na povečan obisk turistov; pričakuje ga zaradi vatikanskega jubilejnega leta 2025 in zimskih olimpijskih iger v Cortini leto kasneje. V tem času bi lahko po nekaterih ocenah Italijo obiskalo približno 35 milijonov ljudi. Da bi ob navalu turistov zmanjšali možnost kriminalnih ali terorističnih dejanj, je italijanska vlada sprejela zakon, s katerim je prepovedala samostojne prijave v turistične namestitve, ki se oddajajo prek platform, kot sta Airbnb in Booking.

Veliko gostiteljev si je sprejemanje gostov namreč olajšalo tako, da so ti ključe lahko prevzeli z uporabo številčnih ključavnic (takšne, po navadi sivo-črne skrinjice boste našli tudi pri nas, najpogosteje v Ljubljani) in si sami odklenili vrata. To pa je lahko, menijo italijanske oblasti, dodatno varnostno tveganje. Pa tudi tveganje za učinkovito regulacijo turističnih najemov, je ob sprejetju novega zakona namignil rimski župan Roberto Gualtieri. »Novi zakon bo v pomoč pri preprečevanju zlorab, učinkovitejšem nadzoru in upočasnjevanju nepoštene konkurence,« je dejal.

Ukrep sledi odločitvi Firenc, da prepovedo oddajanje novih nepremičnin v mestnem zgodovinskem središču v najem turistom prek digitalnih platform, kot sta Airbnb in Booking. Zmeraj več držav in mest po Evropi se odloča za podobne ukrepe. V Barceloni so denimo napovedali, da bodo oddajanje stanovanj turistom v celoti prepovedali do leta 2028.

V Sloveniji bi lahko takšne najeme zajezili z novim zakonom o gostinstvu. Ta predvideva med drugim splošno omejitev kratkoročnih najemov stanovanj v večstanovanjskih stavbah na 60 dni, manj omejujoč režim pa bi veljal za stanovanja v eno- in dvostanovanjskih stavbah, kjer bi bilo dovoljenih največ 150 dni oddaje. Pri tem bodo imele občine možnost pogoje tudi nekoliko zaostriti ali omiliti.

Z vprašanjem, ali so razmišljali o dodatnih ukrepih, denimo takih kot v Italiji, kjer so prepovedali samostojne prijave turistov, smo se obrnili na gospodarsko ministrstvo. V zvezi s tem, so odgovorili, doslej še niso prejeli predloga za regulacijo, niti takšne pobude ni prejel tržni inšpektorat. »Tudi sami s stališča gostinstva ne zaznavamo potrebe po tozadevni regulaciji na področju gostinstva, saj prijavo in odjavo gosta ureja zakon o prijavi prebivališča.« V skladu s tem mora gostitelj vsakega gosta najkasneje v 12 urah po prihodu vpisati v knjigo gostov in spletno aplikacijo e-Turizem. Gostitelj je ob tem dolžan tudi preveriti resničnost podatkov, ki mu jih je posredoval gost.

Novi zakon naj bi bil sicer v zaključni fazi medresorskega usklajevanja pred pošiljanjem v vlado. »Glede na potek usklajevanja in vseh potrebnih postopkov bi bil zakon v državnem zboru lahko sprejet predvidoma maja,« so zapisali na ministrstvu. Če bi bilo tako, bi bil sprejet natančno leto po tem, ko je bil prvič predstavljen javnosti in poslan v javno obravnavo.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.