Vplivneži na obisku pri Golobu
Dan odprtih vrat
Robert Golob, predsednik vlade
© Borut Krajnc
V kabinetu predsednika vlade so malo za tem, ko so se začele polemike o predlogu novega medijskega zakona in o tem, kaj bi lahko pomenil za spletne vplivneže, gostili četico teh – Katarino Benček (sicer zasebno prijateljico Tine Gaber), Anjo Oman, Ajdo Sitar Žumer in Blaža Vižintina. Sprejel jih je sam državni vrh; poleg predsednika vlade so bili prisotni še vodja kabineta Luka Špoljar, kulturna ministrica Asta Vrečko, državni sekretar na kulturnem ministrstvu Marko Rusjan ter Sara Žibrat, poslanka Svobode.
Kot so pojasnili v kabinetu, je srečanje potekalo na pobudo vplivnežev in se ni razlikovalo od siceršnjih takšnih srečanj. V kabinetu so na primer gostili tudi predstavnike Inštituta 8. marec, ki so premieru izročili podpise, zbrane v kampanji, s katero so nasprotovali prodaji prepovedanih pirotehničnih sredstev, predstavnike Mladinskega sveta Slovenije, ki so predstavili ključne težave mladih, pa tudi predstavnike založnikov in kulturnih organizacij, s katerimi je premier razpravljal o položaju slovenskih tiskanih medijev.
Kabinet je takšna srečanja dolžan dokumentirati, če gre za srečanja, ki vključujejo elemente lobiranja, pa v skladu z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije tudi prijaviti komisiji za preprečevanje korupcije (KPK). Po omenjenem srečanju so na KPK prijavili lobistični stik, so potrdili v kabinetu. »Pri tem poudarjamo, da so udeleženci sestanka opravili razpravo o pomanjkljivosti sedanje zakonodajne ureditve na področju medijev, zato sta bila na srečanju prisotna tudi ministrica za kulturo in državni sekretar ministrstva.« Z nobenim od vplivnežev, prisotnih na sestanku, v kabinetu nimajo sklenjenih pogodb o sodelovanju.
Na prvi pogled stvar deluje hecno. Zakaj bi se državni vrh sestajal z vplivneži – in to z izbrano peščico? A v resnici je v zvezi z zakonom zaradi propagande SDS nastal kraval, tako da je bila poteza za pomiritev strasti med vplivneži morda smotrna.
Prva obravnava zakona, ki je sicer namenjen medijem – v čisto majhnem delu pa se tiče tudi vplivnežev –, bo v državnem zboru potekala prihodnji teden.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.