Uredništvo

 |  Družba

Moramo biti res pripravljeni na vojno?

IZJAVA DNEVA

"Podobnost vidim v tem, da so takrat in zdaj ljudje govorili o vojni. Ugibali, ali bi lahko prišlo do nje. Danes slišimo politike, da se je treba pripraviti, da ne smemo misliti, da je mir večen. To je nevarno, ker se oblikuje miselnost, da je vojna mogoča, celo verjetna. Politiki bi morali govoriti o mednarodnem sodelovanju za mir, o tem, da je vojna nezamisljiva, ne pa o tretji svetovni vojni."

"Govor o vojni ni povzročil prve svetovne vojne, je pa ustvaril ozračje nezaupanja, napetosti in strahu, v katerem je vojna postala možnost. Čeprav v tistem trenutku nihče od voditeljev ni pričakoval, da bo zares izbruhnila, so si jo začeli napovedovati. Bojim se, da danes slišimo veliko podobnih besed. Z govorjenjem o tem, da moramo biti pripravljeni na vojno, samo poslabšujemo razmere."

(Britanski zgodovinar Richard Overy o tem, ali opaža podobnosti v času pred prvo svetovno vojno in sedanjim časom; v intervjuju za Nedelo)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.