Orožje pod Slovenci
Število oseb, ki imajo orožje zaradi lastne varnosti, se je lani zmanjšalo, ne povečalo
Orožje (za športne namene) uporabljajo tudi člani domoljubnega Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve
»Kako policija in ministrstvo ocenjujeta dejstvo, da imajo Slovenci vedno več orožja zaradi strahu za lastno varnost? Kaj je po oceni policije in ministrstva vzrok za vedno večji strah za lastno varnost?« To je del poslanskega vprašanja, ki ga je konec januarja postavil poslanec Andrej Kosi (SDS). V podtonu vprašanja zaznamo mnenje, da naj bi se stopnja varnosti v Sloveniji zmanjševala. »Vse več je takih, ki orožje kupijo, ker se bojijo za lastno varnost,« je dejal Kosi in dodal, da naj bi imelo pri nas »več kot 5300 ljudi v lasti več kot 6100 kosov varnostnega orožja«.
Ta podatek je točen. Konec leta 2024 je imelo v Sloveniji 5317 oseb v lasti 6114 kosov orožja z namenom zagotavljanja lastne varnosti. Tako kažejo uradni podatki notranjega ministrstva. Zakon o orožju med upravičene razloge za izdajo orožne listine uvršča tudi razlog osebne varnosti. Drugi razlogi so še lovstvo, šport, dedovanje in zbiranje orožja.
Kaj pa se dogaja s številom oseb, ki imajo v Sloveniji (legalno) orožje zaradi varnosti? Je res »vse več takih, ki orožje kupijo, ker se bojijo za lastno varnost«, kot trdi poslanec SDS? »Navedeno število oseb [5317 leta 2024, op. a.] zajema vse osebe, ki so pridobile orožni list za varnost od leta 2000 in so njegovo veljavnost podaljševale (vsakih 10 let). Vse osebe so morale dokazati, da je njihova osebna varnost ogrožena v tolikšnem obsegu, da bi za njeno zagotovitev potrebovale varnostno orožje. Tudi sodna praksa je dodatno obrazložila, kaj je treba še preveriti v postopkih izdaje orožne listine za varnostno orožje. Zato število imetnikov teh orožnih listov že več kot desetletje upada,« odgovarjajo z ministrstva. In dodajajo: »Izjema je leto 2022, ko je prišlo do porasta predvsem zaradi določbe 12. odstavka 14. člena zakona o orožju, ki je bila sprejeta leta 2021. Že v letu 2023 in 2024 se je njihovo število zopet začelo zmanjševati.«
Omenjeni odstavek, ki je bil sprejet pod Janševo vlado in velja še danes, je odprl pot izjemam – posameznik ima upravičen razlog za izdajo orožne listine za varnostno orožje tudi, če nosi orožje po predpisih, ki urejajo nošenje orožja v državnih organih, in če je zaradi narave dela njegova osebna varnost ogrožena toliko, da bi za njeno zagotovitev potreboval varnostno orožje tudi zunaj delovnega časa ali po prenehanju delovnega razmerja. Taka oseba potrebuje »le« potrdilo, ki ga izda predstojnik državnega organa na predlog neposrednega vodje te osebe.
Ta trend potrjuje tudi statistika. Od leta 2015 do vključno leta 2021 se je število oseb z orožjem za zagotavljanje lastne varnosti zmanjšalo s 5873 na 4895, torej skoraj za tisoč (978). Leta 2022 je število teh oseb zraslo za 439, na 5334, in nato leta 2023 na 5347, kar je bilo največ po letu 2017, lani pa se je spet zmanjšalo na omenjenih 5317 oseb.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.