Luka Volk

 |  Mladina 12  |  Družba

Pater Marko pa nič

Marko Rupnik, obtožen spolnega in psihičnega nasilja nad redovnicami, molči

Posnetek novinarke Roberte Rei, ki je skušala dobiti izjavo od Marka Rupnika

Posnetek novinarke Roberte Rei, ki je skušala dobiti izjavo od Marka Rupnika
© Youtube

V italijanski oddaji Le Iene je bil predprejšnji konec tedna objavljen prispevek s pričevanji domnevnih žrtev nekdanjega jezuita Marka Rupnika Glorie Branciani, Mirjam Kovač in sestre Samuelle. Spregovorile so o spolnem in psihičnem nasilju, ki naj bi ga bil nad njimi izvajal slovenski pater. Novinarki Roberti Rei, ki je prispevek pripravila, je Rupnika uspelo prestreči na rimskem letališču Fiumicino in mu postaviti nekaj vprašanj – Rupnik, opazno nejevoljen, se je zavil v molk.

»Razumeli bi radi, zakaj se niste nikoli javno branili pred obtožbami, ki so jih redovnice predstavile zoper vas v zadnjih letih. Pater, želimo samo slišati vašo plat zgodbe,« je začela novinarka. »To so ženske, ki so v vas videle duhovnega očeta. Povedale so nam, da so zaradi dogodkov zapustile cerkev – ena si je celo poskušala vzeti življenje.« Pater je molčal in se za novinarko, ki mu je sledila, ni zmenil. »Ženske, s katerimi smo govorili, so nam povedale zgodbe, ki se zdijo nore, denimo nagovarjanje k spolnim odnosom v troje, pri čemer naj bi se bili sklicevali na Sveto trojico. To drži? Si te ženske ne zaslužijo vsaj odziva?« Rupnik ni spregovoril niti besede, usedel se je v avto in odpeljal. Celotno dogajanje je posneto, dosegljivo je tudi na YouTubu.

»Da Rupnik molči, ni nekaj novega,« pravi sociologinja dr. Marija Zidar, ki je sodelovala s Federico Tourn, italijansko novinarko, ki je v časniku Domani prva objavila intervjuje z domnevnimi Rupnikovimi žrtvami. Sam na obtožbe doslej javno ni odgovoril, zanikal jih je le Center Aletti, združenje vernikov, povezano z rimsko škofijo, katerega ustanovitelj in nekdanji vodja je bil Rupnik. »Vprašanje je, zakaj lahko molči. Ta molk je vrhovni penitenciarij sodišča rimske kurije, nekdanji pomožni škof rimske škofije kardinal Angelo De Donatis, pred časom celo pohvalil. Rupniku, ki ima tudi sam v Vatikanu veliko moč, so po poročanju italijanskih medijev nedavno uredili ’zatočišče’ v samostanu Montefiolo pri Rietiju, kjer ima tudi sam Donatis razkošno domovanje.«

Preden se je Rupnik z drugimi nekdanjimi jezuiti domnevno zatekel v samostan benediktinskih sester Priscille v Montefiolu, je po izključitvi iz jezuitske skupnosti zavetje našel v koprski škofiji, kamor ga je predlani pred upokojitvijo sprejel koprski škof Jurij Bizjak.

Rupnika je doslej spolnega in psihičnega nasilja, ki naj bi se bilo dogajalo desetletja, obtožilo najmanj 20 domnevnih žrtev. V takšnih primerih, je prepričana Marija Zidar, »je vprašanje zlorabe položaja moči in sistemske ’tišine’ bistvenega pomena«, zato bi bila nujna preiskava sistemskih vprašanj moči. Obravnavati bi morali tudi tiste nosilce moči, ki so domnevne zlorabe desetletja omogočali in opravičevali, prav tako je vprašljiva neodvisnost postopka, v katerem je Rupnik. Januarja so iz Vatikana sporočili, da so preiskavo v zvezi z obtožbami o zlorabah redovnic zaključili, o zadevi pa naj bi dokončno odločilo neodvisno razsodišče.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.