Monika Weiss

 |  Mladina 14  |  Družba

Furs vs. OnlyFans

Ustvarjalcem je za zdaj obračunanih 133.254 evrov dodatnih davkov

Devetega decembra lani je Finančna uprava Republike Slovenije (Furs) z javnim pozivom pozvala vse, ki dosegajo dohodke na spletni platformi OnlyFans, naj si davčni status uredijo s samoprijavo: »Preverite, ali ste napovedali vse dohodke, ki ste jih dosegli v preteklih letih iz tega naslova. Če jih še niste, storite to do 31. decembra 2024.« Furs je namreč pridobil podatke o slovenskih ustvarjalcih vsebin in za leto 2025 zanje napovedal ciljno usmerjene davčne nadzore. Pri tem je razkril grobe statistike: v zadnjih nekaj letih si je dohodke prek te plačljive platforme za (zlasti) »odrasle vsebine« in s starostno omejitvijo 18+ ustvarjalo nekaj sto slovenskih davčnih rezidentov, ki so v zajetih letih skupaj ustvarili več kot 10 milijonov evrov prihodkov, rekorder med njimi sam več kot milijon evrov.

Nekateri ustvarjalci vsebin na platformi OnlyFans so se s kritiko Fursa izpostavili že decembra, nedavno pa smo dobili tudi pismo, v katerem trdijo, da Furs izkorišča to, da »so še posebej ranljivi zaradi stigmatizacije okolice«. Fursov poziv k davčni samoprijavi in napovedani ciljni nadzor nista posebnost. Furs takšen nadzor izvaja stalno, leta 2024 ga je med drugim opravil v sezonskih dejavnostih cvetličarjev, vulkanizerjev ter prodaje sadja in zelenjave na stojnicah.

V pismu ustvarjalci trdijo, da Fursovi inšpektorji pri nadzoru delujejo nekonvencionalno: »Kličejo po telefonu v večernih urah in pošiljajo elektronska sporočila tudi po 23. uri.« S Fursa odgovarjajo, da s primeri komuniciranja zunaj delovnega časa niso seznanjeni. »Elektronskih sporočil načeloma ne pošiljamo zunaj delovnega časa, se pa lahko kdaj zgodi, da se ta pošljejo med delovnim časom, pa pride kje v tehničnem procesu pošiljanja do kakšnega zamika, ko gre za več hkratnih elektronskih sporočil. Prejemnik lahko tako pošto dejansko dobi kasneje.«

In kaj so v prvih treh mesecih pri nadzoru ustvarjalcev vsebin na platformi OnlyFans ugotovili Fursovi inšpektorji?

Do 25. marca so uvedli 21 nadzorov obračunavanja davka iz dejavnosti. »Od teh je zaključenih pet nadzorov in obračunanih 133.254 evrov dodatnih obveznosti,« navajajo na Fursu, pretežni del inšpiciranih ni vključilo dohodkov iz naslova ustvarjanja vsebin med prihodke iz dejavnosti, neplačan pa je bil tudi DDV. Posebej se je Furs osredotočil na delo na črno, pri čemer je do zdaj opravil nadzor pri 24 posameznikih in hkrati uvedel več kot 80 prekrškovnih postopkov, ki pa še niso pravnomočno končani.

Predmet spora je tudi davek na dodano vrednost, glede katerega ustvarjalci trdijo, da jih želi Furs dvojno obdavčiti: »Furs zahteva plačilo DDV na provizijo, ki jo OnlyFans že obdavči in nakaže državam prek sistema VAT OSS (One Stop Shop), kar pomeni dvojno obdavčitev, ki je v nasprotju z zakonodajo EU.« Platforma vzame ustvarjalcem vsebin 20 odstotkov naročnine. A na Fursu odgovarjajo, da je zadeva večplastna: »Pri spletni platformi, kot je OnlyFans, gre za več opravljenih transakcij in ne samo za končno, ki se opravi končnemu potrošniku – samo v tem zadnjem delu se namreč lahko uporabi posebna ureditev VEM/OSS. Pri tem gre tudi za transakcije med ustvarjalci vsebin in platformo, za kar morajo ustvarjalci izdati račun.«

Platforma OnlyFans s sedežem v Londonu deluje od leta 2016, v zdajšnji obliki od leta 2018, ko jo je prevzel ukrajinsko-ameriški podjetnik, milijarder Leonid Radvinsky. Leta 2023 je gostila že več kot štiri milijone računov ustvarjalcev vsebin, uporabniki pa so plačevali rekordnih 6,6 milijarde dolarjev naročnine.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.