7. 4. 2025 | Politika
Kaj je skupno Trumpu in Netanjahuju?
Oba simbolizirata obliko voditelja, ki ne čuti, da bi ga vezale kakršnekoli moralne dolžnosti ali žrtve
V članku z naslovom Radikalna ravnodušnost, ki je objavljen v novi posebni izdaji Mladine POPULISTI, Eva Illouz, francosko-izraelska sociologinja, piše o tem, da je privlačnost Donalda Trumpa in Benjamina Netanjahuja ravno v tem, da se ne trudita več ohranjati niti videza osnovnih moralnih standardov.
"Če si ogledamo dva državna voditelja, ki imata v tem času ogromen vpliv na blagor svojega naroda, namreč Donalda Trumpa in Benjamina Netanjahuja, se lahko samo čudimo njuni radikalni ravnodušnosti do moralnih standardov in celo do videza. Menim, da je takšna ravnodušnost v okviru demokracije nekaj novega," je zapisala Eva Illouz.
"Trumpu in Netanjahuju je skupno nekaj, kar ni združljivo s preudarnim in močnim človekom akcije: ves čas se prikazujeta kot tarči zarot. Enkrat proti njima rovarijo liberalne elite, spet drugič država v državi. Kult žrtve, ki ga prikazujeta, je brez primere."
"Trumpu in Netanjahuju je skupno nekaj, kar ni združljivo s preudarnim in močnim človekom akcije: ves čas se prikazujeta kot tarči zarot. Enkrat proti njima rovarijo liberalne elite, spet drugič država v državi. Kult žrtve, ki ga prikazujeta, je brez primere. Simbolizirata obliko voditelja, ki ne čuti, da bi ga vezale kakršnekoli moralne dolžnosti ali žrtve. Utelešata vrsto vodstva v sodobnem kapitalizmu, ki ne prikriva več svojih interesov. Življenje funkcionarjev dandanes mediji osvetljujejo brez prekinitve, zato je takšne vrste vodenje še posebej nedostojanstveno: tovrstni politiki povsem brez zadrege vsem na očeh slavijo pohlep in sebičnost," je še poudarila francosko-izraelska sociologinja-
POSEBNA IZDAJA POPULISTI JE ŽE NA VOLJO V NAŠI SPLETNI TRGOVINI >>
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.