7. 4. 2025 | Kultura
Največji evropski filmski festival, posvečen vzhodnoazijskemu filmu
V Vidmu bo med 24. aprilom in 2. majem potekal 27. Far East Film Festival (FEFF)
Od 26. aprila do 30. avgusta bo v muzeju sodobne umetnosti Casa Cavazzini v Vidmu na ogled razstava Mondo Mizuki, Mondo Yokai, posvečena enemu največjih mojstrov japonskega stripa Shigeruju Mizukiju
© www.fareastfilm.com
V Vidmu bo med 24. aprilom in 2. majem potekal 27. Far East Film Festival (FEFF), največji evropski filmski festival, posvečen vzhodnoazijskemu filmu. Na festivalu bo prikazanih 75 filmov iz 11 držav, med njimi sedem svetovnih premier. Nagrado za življenjsko delo bo prejela tajvanska igralka in pevka Sylvia Chang.
V devetih festivalskih dneh bo na ogled 48 filmov v tekmovalnem programu in 27 filmov v spremljevalnem programu. Med njimi bo poleg sedmih svetovnih premier tudi 15 mednarodnih, 20 evropskih in 19 italijanskih premier.
FEFF v Vidmu vsako leto predstavi obsežen izbor popularnih azijskih filmov, med katerimi so tudi avtorski filmi in retrospektive filmskih klasik.
Festival bo tudi letos potekal v gledališču Teatro Nuovo in v kinu Visionario, program pa se bo še posebej osredotočal na filme, ki odražajo aktualne družbene pojave v Aziji.
FEFF bo 24. aprila odprla kitajska komedija Green Wave režiserja Xu Leija, ki tematizira pojav "tangpinga" - simboličnega ležanja mladih v protest proti tekmovalni logiki karierizma. Sklenila ga bo igrana priredba priljubljene mange v režiji Osamuja Honme z naslovom Ya Boy Kongming! The Movie.
Potem ko je lani zlato murvo za življenjsko delo prejel sloviti kitajski režiser Zhang Yimou, bo letos to nagrado dobila igralka, pevka, režiserka, scenaristka, producentka in radijska voditeljica Sylvia Chang. Na festivalu bo predstavila svojo družinsko dramo Daughter's Daughter, obiskovalci pa si bodo lahko ogledali tudi njen nastop v restavrirani klasiki režiserja Tsuija Harka Shanghai Blues.
V posebni sekciji klasičnih filmov bodo premierno prikazani debitantski film južnokorejskega režiserja Bong Joon-hoja Barking Dogs Never Bite, Bona filipinskega režiserja Lina Brocke in PTU slovitega hongkonškega režiserja Johnnieja Toja. Posebej se bodo na festivalu poklonili tudi tajvanskemu režiserju Pai Ching-juiju, ki je študiral neorealizem v Rimu.
Festival bo poleg filmskega programa ponudil vrsto spremljevalnih dogodkov, središče mesta pa se bo z več kot sto dogodki spremenilo v živahno azijsko kulturno središče.
Od 26. aprila do 30. avgusta bo v muzeju sodobne umetnosti Casa Cavazzini v Vidmu na ogled razstava Mondo Mizuki, Mondo Yokai, posvečena enemu največjih mojstrov japonskega stripa Shigeruju Mizukiju. To bo prva takšna retrospektiva v Italiji in druga v Evropi.
Na razstavi bo na ogled sto izvirnih del, številna med njimi prvič zunaj Japonske. Vključevala bo tudi reprodukcije, knjige, revije in drugo gradivo, ki ponuja vpogled v ustvarjalni svet umetnika, znanega po zgodbah o mitskih bitjih iz japonskega ljudskega izročila.
Vzporedno z razstavo bo na festivalu potekala tudi filmska retrospektivo o mitskih bitjih v azijski kinematografiji Yokai and Other Monsters: From Asian Folklore to Cinema (Yokai in druge pošasti: od azijske folklore do filma). V sklopu retrospektive bo prikazanih 12 filmov z nenavadnimi in grozljivimi bitji iz različnih azijskih mitologij, prek njih pa se bodo obiskovalci festivala lahko seznanili, kako iz njih svoje motive črpajo azijske grozljivke.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.