STA

 |  Kultura

Rdeče obdobje Metke Krašovec

Med srečo in žalostjo

Metka Krašovec, TIŠINA (Postelja in nočna omarica), 1/6 1972,

Metka Krašovec, TIŠINA (Postelja in nočna omarica), 1/6 1972,
© Arne Brejc

V Galeriji Equrna bodo danes, ob 19. uri odprli razstavo Med srečo in žalostjo - Rdeče obdobje slikarke Metke Krašovec (1941-2018). Slike iz njenega rdečega obdobja ustvarjanja ponazarjajo srečo in žalost, iz njih pa ni mogoče slišati glasov, ampak zvenenje barve in neslišni zvok rdeče svetlobe, so zapisali pri galeriji. Razstava bo na ogled do 30. maja.

V znamenitem rdečem obdobju umetnica stvari ni upodabljala, ampak portretirala. Slike nakazujejo, kako se je Krašovec predmetov dotikala, jih razporejala in urejevala, dokler jih ni postavila v primerno pozicijo za svojo kompozicijo, so zapisali pri galeriji. Obdobje ustvarjanja z rdečo barvo se je začelo s srečo, ko je na božični večer zagledala fasado ljubljanske frančiškanske cerkve v rdečem soju.

Doma je z rdečo svetlobo in z več strani osvetljevala svoj zasebni prostor ter ugotovila, da so stvari postale začuda monumentalne, saj so imele svojo lastno arhitekturo in so se strnile v samosvoje kompozicije, so dodali. Rdeča barva je prelila stvari in jih presnovila v vzpodbudne prisotnosti. "Kar se je takrat znašlo v njeni rdeči barvi, je bilo bolj resnično od resničnosti," še piše v opisu razstave.

V začetku 80. let preteklega stoletja se je umetniško ustvarjanje Metke Krašovec iz sreče spremenilo v obdobje žalosti. Rdeča barva je postala njena osebna svetloba in ni predstavljala optične ali fizikalne danosti, temveč eksistencialno uteho. Vse njene slike so osebne ter ohranjajo odmaknjenost in rahel nadih tujosti v znanem, še piše.

Slikarka in grafičarka Metka Krašovec je leta 1964 diplomirala na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost, kjer je kasneje tudi poučevala slikarstvo in risanje. Po končanem študiju je specializacijo za grafiko opravljala na Royal College of Art v Londonu, specializacijo za grafiko pa na Ohio University v ZDA. Bila je prva v skupini mladih slovenskih slikarjev, ki jih je slovenska likovna kritika poimenovala "ekspresivni figuraliki".

Od leta 1968 je razstavljala na več kot 150 samostojnih in 340 skupinskih razstavah doma in v tujini. Najbolj znana je po ciklu Prisotnosti iz 90. let prejšnjega stoletja. Za svoje delo je Krašovec prejela številne nagrade, med njimi nagrado Prešernovega sklada, Jakopičevo nagrado in Prešernova nagrada za življenjski opus. V 77. letu je umrla leta 2018.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.