23. 4. 2025 | Kultura
»Pričakovali bi, da ves državni aparat večino svojega proračuna nameni knjigi«
Svetovni dan knjige in avtorskih pravic 23. aprila obeležujemo od leta 1995
Svetovni dan knjige in avtorskih pravic 23. aprila obeležujemo od leta 1995. Posvečen je promociji branja, hkrati je želja spodbuditi ljudi, še posebej mlade, da odkrijejo užitke branja in pridobijo spoštovanje do avtorskih del tistih, ki so z njimi pripomogli h kulturnem napredku človeštva. Z vrsto prireditev ga bomo obeležili tudi v Sloveniji.
Predsednik Društva slovenskih pisateljev Marij Čuk je v letošnji poslanici med drugim zapisal, da je knjiga "izkušnja enkratnosti, je individualna potešitev in samoptrjevanje skupnosti, družbe, naroda", pa tudi "pot do resnice, do njene opredmetenosti, ker jo odtrga iz virtualnega sveta, kjer postane hlapljiva in jo umesti v naš prostor in čas".
Ob tem je opozoril na pogoste izrečene besede, da se je slovenski narod "utemeljil s knjigo, jezikom, kulturo, poezijo", iz česar bi po njegovih besedah med drugim pričakovali, da "ves državni aparat od vlade do posameznih ministrstev nameni večino svojega proračuna knjigi", "se jasno in pošteno spoštuje avtorske pravice" ter "pisateljem zagotovi svobodo izražanja, misli, ustvarjanja, kritike, nestrinjanja in možnost objavljati".
A, kot zapiše, je seznam neizpolnjenih pričakovanj predolg, ta čas pa postaja gluh za demokracijo besede, kakršna se uteleša v knjižnih resničnostih. Zato se svet naglo pomika v objem avtoritativnih sistemov, nasilja, vojne, smrti, samouničevalnega mraka. Poziva, naj se s knjigo upremo "propadanju in umazaniji", saj je "knjiga največja možnost in priložnost za ponoven zagon človekove človečnosti".
Na današnji dan med drugim Društvo slovenskih književnih prevajalcev v sodelovanju z Vodnikovo domačijo vabi na Vodnikovo domačijo na okroglo mizo z naslovom Avtorska pravica v dobi umetne inteligence. Vrhunec bo dosegla tudi vseslovenska akcija Noč knjige, ki letos poteka 12. leto zapored in katere nosilca sta Društvo festival Sanje in Založba Sanje.
V Mariboru in okolici pa Mladinski kulturni center Maribor v sodelovanju s številnimi partnerskimi organizacijami svetovni dan knjige in avtorskih pravic obeležuje z dogodki in aktivnostmi, ki na različnih prizoriščih potekajo že od 16. in se bodo sklenili 24. aprila.
"Knjiga je izkušnja enkratnosti, je individualna potešitev in samoptrjevanje skupnosti, družbe, naroda, pa tudi pot do resnice, do njene opredmetenosti, ker jo odtrga iz virtualnega sveta, kjer postane hlapljiva in jo umesti v naš prostor in čas."
Marij Čuk,
predsednik Društva slovenskih pisateljev
Ministrstvo za kulturo je ob dnevu povabilo k branju. Kot je zapisalo na svoji Facebook strani, v knjigah najdemo razumevanje, dvom, pogum, lepoto in tudi sebe. Ob tem je spomnilo na častno gostovanje na sejmih v Frankfurtu in Bologni v preteklih letih, kjer je bila predstavljena bogata slovenska književnost. Zapisalo pa je tudi, da so v letošnjem letu okrepili proračun na področju knjige: za javno agencijo za knjigo bo na voljo 1,16 milijona evrov več oziroma skupaj 6,9 milijona evrov. S tem se bodo zvišala sredstva na vseh razpisih na področju knjige in založništva.
Izpostavilo je še pomen avtorske pravice, ki "stoji na strani ustvarjalcev". "Avtorske pravice je potrebno braniti, saj je to pravica do ustvarjanja, do dostojnega dela in do prihodnosti knjižne besede," so zapisali na ministrstvu.
V Knjižnici slepih in slabovidnih Minke Skaberne so ob današnjem dnevu poudarili, da je branje pravica tudi za tiste, ki berejo drugače, in opozorili, da knjige niso dostopne vsem, saj je večina knjižnega gradiva slepim, slabovidnim in osebam z motnjami branja še vedno nedosegljiva. Ob tem so tudi pozvali k boljšemu financiranju produkcije knjig v prilagojenem formatu ter zavezi, da knjiga dejansko postane dostopna vsem.
Bralci z okvaro vida imajo v Sloveniji trenutno na voljo le delček celotne knjižne produkcije, ki izide v Sloveniji, zaradi česar so posledično pogosto izključeni iz kulturnega dogajanja, izobraževalnih procesov in vsakdanjega dostopa do informacij, so še opozorili v omenjeni knjižnici in izpostavili, da omejevanje dostopa do knjig ni le kulturni problem, ampak tudi vprašanje človekovih pravic slepih in slabovidnih.
Dogodki ob svetovnem dnevu knjige sicer potekajo že pred 23. aprilom in se bodo vrstili tudi še po tem dnevu.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.