23. 4. 2008 | Mladina 16 | Kultura
TV-prodaja: TV-doktorska disertacija
40 let TV Dnevnika
Da nas bo nacionalka počastila z Dosjejem o 40-letnici osrednje in še danes verjetno najboljše informativne oddaje na Slovenskem, je bila zagotovo razveseljiva novica. Ker ob 50-letnici televizije v poznih večernih urah spremljamo arhivske Dnevnike, kjer lahko gledamo bistveno bolj mladostnega Potrča in bistveno bolj zaraščenega Bavčarja in druge takratne akterje ter ob tem priložnostno celo uživamo, smo v ediciji, ki bi se sistematično lotila te oddaje, pričakovali, da se bomo nagledali Čučka in Terčka ter arhivskih biserov iz dobrih starih časov.
No, Dnevnika se je Ljerka Bizilj res lotila sistematično. Po knjižni predlogi oziroma doktorski disertaciji je obdelala tako zgodovinsko kot politično ozadje desetletja, ko se je na ljubljanski televiziji rojeval Dnevnik, in naslednjih štirih, ko je odraščal. Nastopili so takratni direktorji, uredniki, novinarji in napovedovalci. “Razkrite” so bile skrivnosti prvih grafičnih telopov in do potankosti razložene dolžine filmov in postopki montaže. A kaj, ko smo v časih, ko Dnevnik spreminja svojo podobo in vsebino tako zaradi političnih preturbacij kot konkurenčnih novic, nostalgično pričakovali predvsem obilno dozo arhivskih posnetkov, kjer bi nastopale retro voditeljice in še bolj retro komentatorji. Pa smo dobili, kar formatu oddaje Dosje pritiče: nekaj malega kreativnosti, že videne arhivske posnetke, veliko analitičnosti, predvsem pa nič kaj prijeten občutek, da nam želi Ljerka dopovedati, da je bilo takrat res vse drugače in da je občutek nostalgije odveč. Pa je bilo res vse drugače? Se danes ne ukvarjamo več z gradnjo avtocest? Ali danes res ne obstajajo več teme, ki jih nacionalka ne bi želela pokrivati? Ali danes v hierarhiji javnega zavoda res ni družbenega vpliva in “neklasične” oblike cenzure? Pa še interierji Kolodvorske se od selitve očitno niso bistveno spremenili. Škoda, da institucija, kar danes Dnevnik s svojo domačo in tujo dopisniško mrežo zagotovo je, svoje obletnice ni zaznamovala v obliki, ki bi bila bolj prijazna do gledalcev. Še bolj škoda, da je oddaji sledila debata v Odmevih, ki je jubilej še bolj razvrednotila, saj je bil kot medijski strokovnjak vanjo med drugim povabljen Andrej Alpenc, ki o medijih - z izjemo lastnih izkušenj z njimi - nima kaj povedati.
Sicer pa je zanimivo, kako se nacionalka zadnje čase z oddajami, v katerih lahko predvaja arhivske posnetke, ubada sama s sabo. Kot da bi nam hotela sporočiti, da so zlati časi mimo, prihodnosti pa še ne vidijo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.