Veljko Njegovan

 |  Mladina 24  |  Kultura

Čarovnija ritmov

Burnt Friedman in Jaki Liebezeit, 31. maj, Festival pomladi, Menza pri Koritu, Ljubljana

Burnt Friedman

Burnt Friedman
© Samo Bešlagič

Letošnji Festival pomladi nam je postregel z zanimivo in pestro izbiro nastopajočih, ki so se razgubili po različnih, izrazito urbanih lokacijah glavnega mesta. Vrhunec sedme izdaje festivala se je zgodil v soboto, 31. maja, saj se je dogajanje začelo že v poznih popoldanskih urah v osrčju Ljubljane, na zaprti Slovenski cesti, kjer sta nastopili zasedbi Bilk in Pest.
Vrhunec celotnega festivalskega dogajanja pa je bil zagotovo večerni dogodek v Menzi pri koritu na Metelkovi z izrazito mešano paleto nastopajočih, med katerimi sta zagotovo najbolj izstopala Burnt Friedman in Jaki Liebezeit. V klubu se je, kljub razmeroma pozni uri, zbralo veliko število radovednežev, ki so najprej lahko uživali v DJ- setu domačega Octexa, nato pa v elektropopovski glasbeni estetiki prekmurske zasedbe Kleemar. Po dveh povprečnih nastopih sta na oder končno stopila težko pričakovana Friedman in Liebezeit, ki sta s svojim nastopom upravičila legendarni status, ki ga uživata med glasbenimi sladokusci.
Liebezeit je med starejšimi in tistimi bolj obveščenimi poslušalci znan kot bobnar in soustanovitelj legendarne nemške “krautrock” zasedbe Can, skupine, ki je v času eksplozije psihedeličnega rocka, jazz rocka in podobnih glasbenih konglomeratov ubrala popolnoma drugačno, progresivnejšo pot in s tem močno vplivala na poznejše izvajalce popularne glasbe. Plodovito in originalno sodelovanje z Burntom Friedmanom je pripeljalo do dveh izdaj ploščka Secret Rhythms in enega EP-ja, ljubljanska publika pa je lahko v živo doživela čarovnijo napovedane tretje izdaje skrivnostnih ritmov. Ja, čarovnijo dveh izvrstnih glasbenikov, ki sta občinstvo dobesedno hipnotizirala - kar še posebej velja za Liebezeita, čigar pestri ritmi so osnova njune glasbe, na katero se navezujejo teksture performativno nekoliko manj opaznega Friedmana - ta ves nastop prebije pred mešalko in prenosnikom, občasno uporabi še analogni sintetizator. To pa ne pomeni, da ne ustvari čarobnega vzdušja s svojo paleto najrazličnejših prijemov, ki temeljijo na najrazličnejših glasbenih tradicijah - jamajški, afriški, krautrockovski. Treba je poudariti, da je težišče nastopa le bilo usmerjeno k Liebezeitovemu ustvarjanju neenakomernih ritmov, ki so uro in pol trajajoči nastop stopnjevali do skorajda ekstatičnih razsežnosti - kar ga zagotovo potrjuje kot enega izmed najboljših ritmikov današnjega časa.
Festival pomladi je s tem nastopom dokazal svojo zrelost - ker nam je omogočil uživanje v trenutno najoriginalnejšem duetu in verjetno najboljšem koncertu letošnjega leta.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.