9. 10. 2008 | Mladina 41 | Kultura | Plošča
Alterra: Synopticon
2008, Buba
+ + + + +
Skupina Alterra, nov dokaz, da glasba ni zgolj cenena zabava.
© Buba
Kako na modernega slehernika, živečega v zahodnjaški, s kapitalom zaznamovani družbi, vplivajo vrednote, ki so se v več kot dvestoletni zgodovini prevladujočega družbenega sistema oblikovale v navidezen beg od primarnih, naravnih vrednot? Kakšne so posledice družbene ureditve, ki temelji na neusmiljenem kopičenju dobička, za življenje posameznika, pa tudi za svet in naravne danosti, ki jih sodobni človek nenadzorovano in agresivno izkorišča? Kako sodobne tehnologije, s katerimi je svet v zadnjih letih vse bolj prepleten, vplivajo na naša življenja? Ali se uresničuje Orwellova vizija, ki jo je napovedal v svojem temeljnem delu 1984? Smo nadzorovani? Na vsakem koraku? Kako na nas vplivajo agresivne medijske podobe, reklame, medijske osebnosti? Kaj nam prinaša manija potrošništva? Splet in podobni tehnološki dosežki? Prvenec ljubljanske skupine Alterra, ki je pred kratkim izšel pri novoustanovljeni založbi Buba, poskuša kritično povzeti vrednote sodobne zahodne družbe, opozoriti na anomalije, ki iz dneva v dan postajajo vse očitnejše v družbi in življenju vsakega posameznika. Alterra je skupina štirih glasbenikov iz Ljubljane, ki so si glasbene izkušnje pridobivali v različnih zasedbah - dovolj bo, če poleg različnih hardcorovskih skupin omenimo legendarno Miladojko Youneed ali Lolito - in so že takrat opozarjali na nujnost demokratizacije družbe in pravico do svobodne življenjske izbire. Alterra ni zgolj glasbeni projekt, saj skupina deluje na različnih področjih, kot so npr. TV-mediji, gledališče, avdiovizualne umetnost in avtorska glasba. Ravno v tem je skrito glavno orožje Alterre. Poleg glasbenega CD-ja obstaja povezovalna spletna stran, na kateri so z besedo in videom razloženi svetovni nazori zasedbe, povezani z vsako skladbo posebej. Glasbena plat albuma je raznolika, saj odslikava različna glasbena nagnjenja vsakega člana posebej. Mešanica različnih glasbenih žanrov, kot so rock, jazz, elektronika in eksperimentalna glasba, se zlije v izviren konglomerat, ki precej črpa iz zapuščine osemdesetih let prejšnjega stoletja, a kljub temu zveni sveže, inovativno in zapeljivo. Najpomembnejše je, da ima Synopticon koncept, rdečo nit, ki dvanajst skladb poveže na glasbeni in na vsebinski ravni, kar je v današnji slovenski popularnoglasbeni produkciji prej izjema kot pravilo. In če še enkrat poudarimo intermedijsko plat projekta Alterra (ki poleg izvrstno producirane glasbe zajema spletno stran, na kateri so v kratkih odstavkih predstavljeni razmišljanja in ideološke opore članov benda, vizualno podprti s kratkimi videoklipi), lahko zatrdimo, da je slovenska glasbena scena po dolgem času dobila izdelek, ki želi opozoriti na nesmisel in brezizhodnost sodobnega načina življenja. Izražen je s sredstvi, ki jih zasedba najbolj kritizira: sodobnimi tehnologijami. Še en dokaz, da glasba ni zgolj cenena zabava.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.