16. 4. 2009 | Mladina 15 | Družba | Intervju
»Izguba službe se v psihološkem doživljanju kaže kot oblika žalovanja«
Dr. Bojana Avguštin Avčin, asist. dr. Brigita Novak Šarotar in Andrea Užmah Kučina, psihiatrinje
Dr. Bojana Avguštin Avčin, asist. dr. Brigita Novak Šarotar in Andrea Užmah Kučina
© Borut Krajnc
Kakšne so psihološke posledice gospodarske krize, kako jih prepoznati in kje poiskati pomoč - na ta vprašanja odgovarjajo tri zdravnice Kliničnega oddelka za mentalno zdravje Psihiatrične klinike v Ljubljani. V kratkem bodo začele triletno raziskavo, s katero želijo oceniti stopnjo pojavljanja anksioznosti, depresivnosti in samomorilnega vedenja v slovenski populaciji v času gospodarske krize.
Evropska komisija je še januarja napovedovala, da bo letošnja negativna gospodarska rast v evroobmočju 1,9-odstotna, a je že zdaj dosegla tri odstotke, do konca leta pa bo skoraj zagotovo štiriodstotna. To pomeni, da bo letos v EU ostalo brez službe 18 milijonov ljudi, v letu 2010 pa se to število lahko poveča na 25 milijonov. Kako tako velika kriza vpliva na duševno zdravje populacije?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.