18. 6. 2009 | Mladina 24
To ni to!
Vladajoča koalicija ni izpolnila velikih pričakovanj glede korenitih sprememb. Namesto skupnega nastopa smo dobili frakcijske boje na oblasti.
Erjavec, Kresalova, Pahor in Golobič. Koalicija iz stiske, ali koalicija iz prepričanja?
© Matej Leskovšek
Ko so Socialni demokrati Gregorju Golobiču pred parlamentarnimi volitvami očitali, češ da jim jemlje glasove in »objektivno dela za Janšo«, jim je pojasnil, »da obstaja skupina volivcev, ki ne kupijo tega - ali Pahor ali Janša. Ne marajo Janše in jih ne navdušuje Pahor. Ti volivci pa so lahko odločilni«. Zamenjava Janeza Janše je sicer nujen pogoj, da v Sloveniji doživimo spremembe, ni pa to zadosten pogoj, je dejal. »Zdi pa se nam pomembno obdržati margino volivcev, ki so bolj zahtevni, ki vedo, da zamenjava enega obraza z drugim ni dovolj,« je tedaj razlagal Golobič bistvo nove politike. In res, ti volivci so bili odločilni. In videti je bilo, kot da je dozorel čas za korenite družbene spremembe.
In kako je danes? Morda še verjamemo Borutu Pahorju, ki meni, da se v slovenski politiki ne dogaja nič dramatičnega. Da se tudi drugod v Evropi zaradi krize volivci obračajo proti svojim vladam. Po drugi interpretaciji pa se proti slovenski vladi obrača najbolj kritični del javnosti, Golobičeva »margina zahtevnih volivcev«, katerih glasovi so bili na državnozborskih volitvah odločilni za koalicijsko zmago, ki so si tudi želeli resničnih sprememb in ne le zamenjave obrazov. V tem primeru je rahel premik v javnem mnenju resda nepomemben za statistiko. A pomeni veliko razočaranje nad politiko.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.