10. 12. 2009 | Mladina 49 | Kultura
Še pomnite, punkerji?
Buldogi v Gala hali
Buldogi ob vrnitvi niso izgubili svežine in mladostnosti
© Miha Fras
Že nekaj let je minilo od takrat, ko se je v Sloveniji začelo množično razpravljati in pisati o pomenu punka kot o gibanju za formiranje različnih civilnodružbenih iniciativ, ki so v naši državi močno vplivale na odpravo nekdanjega političnega enoumja in ustanovitev nove, svobodne družbe. Tovrstne ugotovitve deloma držijo, a kljub temu je treba poudariti, da je bil izbruh punka v Veliki Britaniji rezultat dobro premišljene poslovne strategije modne trgovinice Malcolma McLarena, ki je v skupini Sex Pistols videl dobro priložnost za zaslužek. S tem se mitologizacija punka kot družbenega gibanja nekoliko sesuje, vsa jezna in družbeno angažirana besedila pa se spustijo na raven navadnega šankovskega filozofiranja.
Čeprav so v punkovski zgodovini obstajale skupine, ki so svoje delovanje dojemale resno in se tudi držale načel iz svojih besedil, je pomen punka pomemben predvsem zaradi formiranja nove miselnosti in alternativnega načina razmišljanja ter življenja, ki ga v Sloveniji pred njegovim pojavom nismo poznali. Verjetno ni treba posebej poudariti, do katere točke nas je tovrstno razmišljanje pripeljalo. Prvi val punka v Sloveniji se je začel s skupinami, kot so Pankrti, Grupa 92, Berlinski zid, Lublanski psi, Šund in Kuzle, mednje pa je sodila tudi izredno mlada zasedba Buldogi. Skupna značilnost velike večine bendov iz tega obdobja je bila, da jim ni uspelo objaviti plošče. A ker je v zadnjih časih pomen slovenskega punka precej mitologiziran, je bilo logično, da se bodo kmalu pojavile nostalgične pobude za izdajami albumov “prvencev” nekdanjih slovenskih punkerjev.
Predstavitev plošče zasedbe Buldogi, ki se je pred kratkim zgodila v metelkovski Gala hali, je bila precej nostalgično obarvana. Radovedneži, ki so se zbrali, da bi videli nekdanjo osnovnošolsko punk skupino, so prišli obujat spomine na čase, ko se je mislilo, da bo punk spremenil svet. Koliko ga je spremenil, lahko ugotovite sami - večina nekdanjih punkerjev se je z lahkoto prilagodila “ziheraškemu” načinu življenja. A tisti večer je zasedba Buldogi delovala precej prepričljivo. Ne več tako mladi fantje so dobesedno odžgali repertoar s svojega zapoznelega prvenca Rektospektiva 1979-1982, pri čemer je bila sporočilnost njihovih besedil še kako aktualna. Med energičnim in vizualno zanimivim, a kljub temu minimalističnim nastopom smo imeli priložnost slišati celoten opus skupine, ki po toliko letih še zmeraj deluje sveže in mladostno. Ja, z glasbenega stališča je punk še zmeraj zanimiv, tudi njegova besedila imajo težo, a najboljše ga opiše slogan zadnje turneje Pankrtov - N’č se ne premakne. Ne, nič se ni premaknilo, punkerji še zmeraj živijo v lastnem svetu, občasno pa se spomnijo na zlate čase svoje kratke mladosti.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.