Paco de Lucía & Band
Predstavitev španske tradicionalne godbe v Cankarjevem domu
Paco de Lucía še vedno sodi med največje klasične kitariste na svetu
© Miro Majcen
Kadar začne kakšna država šestmesečno predsedovanje Evropski uniji, je ena izmed posledic, da širni Evropi predstavi tudi svoje nacionalne kulturne zaklade. Španija se je med drugim odločila podpreti obsežno evropsko turnejo svojega najbolj znanega flamenko kitarista Paca de Lucíe.
Turneja se je začuda začela sredi hribovitega Balkana. Po uspešnih nastopih v Sarajevu, Splitu, na Reki in v Zagrebu, se je Paco s svojo sedemčlansko spremljevalno skupino pojavil tudi v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. Vprašanje, ali gre v tem primeru za vtikanje ali podporo politike kulturi, bomo prepustili drugim strokovnjakom, lahko pa rečemo, da Andaluzija, od koder flamenko izhaja, predstavlja svojevrstni Balkan Španije.
Na tokratni turneji se legendarni kitarist predstavlja kot član osemčlanske zasedbe, ki jo sestavljajo dva pevca flamenka, Cristo Heredia in David de Jacobe, markantni plesalec Farruco, tolkalist Piranha, basist Alain Perez, klaviaturist Antonio Serran in spremljevalni kitarist. Veliki oder Gallusove dvorane je že pred začetkom nastopa obljubljal temperamentno glasbeno-scensko predstavo mojstra flamenko kitare, saj je bil opremljen z vrsto osvetljenih palm, ki naj bi ponazarjale avtentični ambient za izvajanje flamenka. Glasba, ki jo s spremljevalno skupino izvaja Paco de Lucía, je pravzaprav novi ali moderni flamenko, ki poleg osnovnih prvin flamenka - ritma (compás), plesa (baile) in pesmi (cante), vključuje še moderne popularnoglasbene pristope, kar vse skupaj ustvarja svojevrstno fuzijo jazza, klasike in tradicionalne godbe.
Paco de Lucía je skupaj z znanim duetom Lole y Manuel eden izmed pomembnejših pionirjev žanra, ki je, sodeč po razprodani Gallusovi dvorani in navdušenju publike, v Sloveniji izjemno priljubljen. Sloviti kitarist se je najprej predstavil z virtuoznimi linijami na kitari, nato pa je na oder stopila še spremljevalna skupina in ustvarila toplo mešanico temperamentnih andaluzijskih ritmov. Večji del dvournega nastopa je bil rezerviran za flamenko, pri čemer je poleg de Lucíe še najbolj blestel plesalec Farruco, ki je z značilnimi, temperamentnimi gibi predstavil občinstvu tisto, česar si je najbolj želelo. Seveda ne smemo pozabiti na markantno petje dveh izjemnih vokalistov, ki v flamenku navadno, ne pa nujno, igra vodilno vlogo. Prvine flamenka so bile pogosto nadgrajene s številnimi jazzovskimi vplivi, ki so najbolj prihajali do izraza v virtuoznem igranju de Lucíe ter basista in klaviaturista zasedbe.
Paco de Lucía je brez pretiranega izpostavljanja lastne virtuoznosti dokazal, da še vedno sodi med največje klasične kitariste na svetu. Upajmo, da ga bomo imeli priložnost videti znova tudi z njegovim slovitim kitarskim triom ...
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.