12. 8. 2010 | Mladina 32 | Družba
Karavana kiča
Ustanovitelj Toura Henri Desgrange je dirki pred osemdesetimi leti z imenitno zamislijo zagotovil mirno staranje, hkrati pa je najpomembnejšemu kolesarskemu spektaklu dodal zabavljaškega duha, ki privablja staro in mlado
Yvette Horner na strehi avtomobila
Nedavno končana 97. Dirka po Franciji je, kot vsako leto, minila v znamenju okroglih obletnic, le da se zdi, da se jih je letos nabralo več ali pa so za kanček zanimivejše kot druga leta. Čeprav so prvo dirko, za katero je zamisel prispeval novinar Géo Lefèvre, na pobudo njegovega sodelavca Henrija Desgrangea, urednika pri reviji L'Auto, izpeljali že leta 1903 in bi morala letos praznovati 107. obletnico, je v letih obeh vojn seveda niso organizirali, zato jo 100. obletnica čaka deset let pozneje, leta 2013. Na prvi dirki se je na 2428 kilometrov dolgi poti v le šestih etapah za zmago s povprečno hitrostjo 25,68 kilometra na uro, zavidanja vredno za makadamske oziroma tlakovane ceste in zmogljivost tedanjih koles, potegovalo 84 udeležencev, vsa tri odličja so pričakovano odnesli domačini, saj so na dirki poleg teh sodelovali le še štirje Švicarji, po dva tekmovalca iz Belgije in Nemčije in Italijan. Z obletnicami je pač tako, da nekatere zaznamujejo prijetnejše, druge pa bolj grenke dogodke: Francozi tako letos denimo ne prav zadovoljni zaznamujejo že 25. obletnico svoje zadnje zmage na dirki; leta 1985 jim jo je priboril Bernard Hinault, ki je, tako kot 20 let prej rojak Jacques Anquetil, zmagal kar petkrat. To je v zgodovini Toura uspelo le še trem: v začetku sedemdesetih let legendarnemu Eddyju Merckxu, v začetku devetdesetih Miguelu Indurainu, absolutni rekord pa ima kajpak Lance Armstrong, ki je ob začetku novega tisočletja zmagal kar sedemkrat zapored. Tako najpomembnejši cestni kolesarski spektakel na svetu, v katerem je več kot 10 tisoč tekmovalcev prevozilo že več kot 350 tisoč kilometrov, letos praznuje 105. obletnico odprave nočnih etap, 100. obletnico prve visokogorske etape s prelazom Tourmalet (2115 metrov nadmorske višine) v Pirenejih, 90. obletnico prve trikratne zmage na Touru (Belgijec Philippe Thys, leta 1913, 1914, 1920), 70. obletnico smrti ustanovitelja dirke Henrija Desgrangea, 60 let, odkar je znak za start dirke leta 1950 dal Orson Welles, 55. obletnico prve trikratne francoske zmage (Louison Bobet, leta 1953, 1954, 1955), 50 let, odkar se je ves peloton v domačem kraju tedanjega predsednika De Gaulla ustavil, da bi ga pozdravili, pa 40. obletnico uvedbe bele majice za najuspešnejšega mladega tekmovalca, 35. obletnico prvega cilja dirke na Elizejskih poljanah in uvedbe pikčaste majice in - še in še. Letos mineva tudi pet let od zadnje, rekordne sedme Armstrongove zmage in prav toliko časa, odkar je na dirki obvezna čelada na vseh etapah, a tudi 80 let, odkar si je dirka z imenitno zamislijo finančno opomogla in si za vekomaj zagotovila obstoj.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.