14. 10. 2010 | Mladina 41 | Družba | Profil
Lastna izbira
Fotografinja Katharina Hesse, ki v okviru festivala Mesto žensk predstavlja zgodbe prostovoljnih tajskih prostitutk
Katharina Hesse, avtorica projekta Lastna izbira (Human Negotiations)
© Borut Peterlin
Črtaste tapete in razmetana prazna postelja v pritajeni zelenkasti svetlobi. Na pol gola postava, ki sedi na postelji. In zelen šal, ki ji zakriva celoten zgornji del telesa. Mlada ženska, fotografirana iz profila, ki zre v ogledalo in se ob tem z eno roko, v kateri ima črtalo za ustnice, naslanja nanj. Čedni obraz mlade ženske azijskih potez. Dekle v belem miniču in z rdečimi krili, ki sloni na betonskih stopnicah in razkazuje svoje mišičaste noge. Povsem razgaljena mlada ženska, »oblečena« zgolj v rožnato šminko. Gole prsi, ki jih grabijo roke, ki ne pripadajo istemu telesu.
Vsi ti motivi in še številni drugi, še bolj subtilni, pa tudi še bolj neposredni, so zabeleženi v seriji fotografij z naslovom Lastna izbira (Human Negotiations). V minulih letih so nastale v glavnem mestu Tajske, v eni od svetovnih turističnih prestolnic in hkrati tudi eni od svetovnih prestolnic spolnega turizma. Prostitucija na Tajskem sicer ni legalizirana, a vsak, še tako bežen pogled na ulice Bang-koka nesramežljivo kaže na to, da je izjemno razširjena. »Podatki o tem, koliko prostitucije je na Tajskem, so različni in zato nezanesljivi. Dejstvo pa je, da je je veliko. Zasledila sem celo podatke, da naj bi bila vsaka druga Tajka najmanj enkrat v nekem obdobju svojega življenja prostitutka. To je ogromna številka, ki pa bi jo imeli Tajci gotovo za žaljivo in bi jo zanikali. Deloma zato, ker verjetno ne drži, deloma pa tudi zato, ker se temu uradno ne reče prostitucija,« pravi Katharina Hesse, fotografinja, ki bi jo na cesti zaradi videza, visoke in vitke postave, najverjetneje zamenjali za nekdanjo manekenko, sicer pa je avtorica zgoraj opisanih fotografij. Njihova posebnost nista le voajersko sledenje tajskim prostitutkam v njihovo delovno okolje, ulice, hotelske sobe in celo postelje, temveč tudi zaveza, da so na njih dokumentirane le tiste ženske, ki v prostitucijo niso bile prisiljene, temveč so si jo prostovoljno izbrale za vir zaslužka.
Hessejeva je v serijo uvrstila 128 fotografij, osem izmed njih pa jih je v teh dneh prvič na ogled v Evropi. Zanimivo je, da je njihova premierna predstavitev pripadla ravno Ljubljani, kamor so jih zvabile organizatorke festivala sodobnih umetnosti Mesto žensk, ki v ospredje postavlja žensko ustvarjalnost. Fotografije Hessejeve, ki so nastale v sodelovanju s fotografinjo in pisateljico Laro Day, ki zaradi službenih obveznosti tokrat ni mogla priti v Ljubljano, si lahko ogledate na razstavi Korak naprej, dva koraka nazaj, ki jo, skupaj z deli številnih drugih umetnic, do 29. oktobra gosti Galerija Škuc.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.