Izbris dokončno uspel
Skoraj dve desetletji po izbrisu ni veliko argumentov, ki bi govorili o nasprotnem
Skupščina Društva izbrisanih prebivalcev Slovenije, 20. februar 2011
© Borut Krajnc
Več odločb ustavnega sodišča, v katerih ustavni sodniki od države zahtevajo vrnitev nezakonito odvzetega statusa izbrisanim. Obsodba Slovenije pred evropskim sodiščem za človekove pravice. Novela zakona o izbrisanih, ki določa pogoje za vrnitev statusa za stalno prebivanje za nazaj. Na prvi pogled je bilo res veliko narejenega, da se popravijo krivice, ki so nastale z najbolj množično kršitvijo človekovih pravic v Sloveniji od osamosvojitve. A kaj so od vsega tega doslej imeli izbrisani? Približno polovica malo, vrnjen jim je bil status. Druga polovica pa tudi po devetnajstih letih od države ni dobila niti tega, kaj šele, da bi država za kršitev izplačala odškodnine, ki bi edine vsaj formalno lahko pomenile zadoščenje. »V javnosti se je ustvarila povsem napačna slika. In zdaj razlagam dobronamernim ljudem, ki me ustavljajo in pravijo, no, glede izbrisanih ste pa vendarle zmagali, da to ni res, ampak da je to blef, ki smo mu nasedli,« neskladje med podobo v javnosti in stvarnostjo pojasnjuje dr. Matevž Krivic, nekdanji ustavni sodnik in pravni zastopnik Društva izbrisanih prebivalcev Slovenije.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.